LIVE BLOG | Șumudică, debut cu dreptul la CFR! Campioana României a trecut fără emoții de Borac Banja

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 iulie 2021, ora 20:08,
CFR
CFR

Ardelenii s-au impus cu scorul de 3-1 în manșa tur din turul întâi preliminar al UEFA Champions League! Returul este programat săptămâna viitoare, pe 13 iulie, în Bosnia.

UPDATE 21:51 – Fluier final! CFR Cluj bifează primul succes din cupele europene în noul sezon.

Min. 90– Se acordă patru minute de prelungire pentru repriza secundă!

Min. 86– Ocazie mare pentru Borac Banja. Stojan Vranjes ratează o situație foarte bună, după un lob care nu nimerește cadrul porții lui Giedrius Arlauskis.

Min. 82 – Claudiu Petrila ratează șansa de a majora avantajul CFR-ului. Tânărul fotbalist trimite mult pe lângă poartă dintr-o poziție foarte bună.

Min. 78– A patra modificare făcută de Marius Șumudică! Intră Cristi Manea în locul lui Mateo Susic, care s-a resimțit după o intrare a unui adversar.

Min. 66 – Dublă schimbare la CFR Cluj! Gabriel Debeljuh intră și el în locul autorului primului gol, Bilel Omrani, iar Adrian Păun îi cedează locul lui Claudiu Petrila.

Min. 60– Marius Șumudică face prima schimbare. Alexandru Chipciu intră în locul lui Valentin Costache.

Min. 59- GOOOL CFR Cluj! Sigurjonsson duce scorul la 3-1 printr-un șut fără speranțe pentru portarul advers!

Min. 52– CFR continuă să controleze partida și pune presiune pe poarta campioanei Bosniei-Herțegovina.

UPDATE 21:01- A început repriza secundă!

INFO- CFR Cluj a avut o posesie de 56% în prima repriză. Și din punct de vedere al ocaziilor de gol, „feroviarii” au dominat, având nu mai puțin de șapte situații de a marca, spre deosebire de două șanse pe care le-au avut elevii lui Maksimovic.

UPDATE 20:45– Pauză în Gruia! Campioana României din ultimele patru sezoane conduce cu scorul de 2-1.

Min. 45+1- Borac Banja reușește să reducă din diferență în minutele de prelungire din prima repriză. Ziljikic centrează, iar Moraitis înscrie cu capul.

Min. 38– Ocazie mare pentru CFR Cluj! Șutul lui Costache a fost blocat în ultimul moment de un fundaș al celor de la Borac Banja, de pe linia porții.

Min. 28- GOOOOL CFR! Ciprian Deac majorează diferența și punctează pentru 2-0.

Min. 26– Bosniacii au echilibrat duelul și au început să dețină posesia, după un start foarte bun al celor de la CFR Cluj.

Min. 19– Elevii lui Marius Șumudică arată poftă de joc și sunt din ce în ce mai prezenți în jumătatea adversă.

Min.11- GOOOOL CFR! Bilel Omrani deschide scorul după ce Deac ratase o lovitură de la 11 metri, obținută de atacantul francez.

Min. 6– Campioana României a pus stăpânire de joc și are posesia în acest început de partidă.

Min. 3– Mijlocașul ardelenilor, Jonathan Rodriguez, are nevoie de îngrijiri medicale după un duel mai tare cu unul dintre adversari.

UPDATE 20:00- A început meciul!

Formația condusă de Marius Șumudică își începe aventura europeană contra campioanei Bosniei-Herțegovina, FK Borac Banja Luka. Cele două manșe sunt programate în perioadele 6 și 13 iulie, iar prima partidă se va disputa în România. Ca urmare a ultimelor rezultate din ultimii ani, CFR a acumulat un coeficient de 16.500, astfel că a fost cap de serie în turul I, dar și în turul al doilea, în cazul în care va merge mai departe după primele două manșe.

Bosniacii au venit ieri în România și au făcut primele declarații înaintea disputei din Gruia. Deși se confruntă cu mai multe probleme de efectiv, cei de la Borac Banja au anunțat că nu vor să predea armele și sunt gata să obțină maximum contra campioanei Ligii 1.

Partida din această seară va fi prima oficială pentru Marius Șumudică din postura de antrenor principal al celor de la CFR Cluj. Tehnicianul în vârstă de 50 de ani a fost adus în această vară, la scurt timp după ce Edward Iordănescu a anunțat că nu va mai continua și din sezonul următor.

Echipele de start din partida CFR Cluj – Borac Banja

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Bouhenna, Cestor, Camora – Sigurjonsson, Rodriguez – Costache, Deac, Păun – Omrani
Rezerve: Pereira, Hindrich, Manea, Graovac, Chipciu, Ciobotariu, Latovlevici, Tahiri, Debeljuh, Petrila, Hoban, Itu
Antrenor: Marius Șumudică

Borac Banja Luka: Lakic – Coric, Milojevic, Cosic, Subic – Vojnovic, Meleg – Zakaric, Vranjes, Ziljkic – Moraitic
Rezerve: Cetkovic, Kujundzic, Jovanovic, Begic, Sinisa Dujakovic, Molls Ntchamda, Tahric, Cavic, Kulasin, Zivkovic, Vusurovic, Bosancic
Antrenor: Marko Maksimovic