Luptă încinsă în Liga Campionilor! Handbalistele de la Rapid își află adversara din optimi după ultima etapă

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 06 februarie 2023, ora 13:33,
Ainhoa Hernandez Serrador

Echipa feminină de handbal Rapid a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Metz, cu 36-34 (20-17), în Grupa B a Ligii Campionilor.

Rapid va întâlni în optimi Brest sau Beitigheim

Meciul a contat pentru Etapa a 13-a, penultima, iar gazdele au dominat prima repriză, în care campioana României a condus de câteva ori, însă la pauză Metz avea trei goluri în plus, 20-17.

Metz a rămas la conducere şi în partea secundă, avantajul său pe tablă oscilând de la patru goluri la un gol, scorul final fiind de 36-34 pentru formaţia din Hexagon.

În aceeași rundă, Team Esbjerg a dispus de Buducnost cu 30-20 (15-9), Storhamar a învins Lokomotiva Zagreb cu 31-22 (17-12), iar Gyor nu a avut niciun fel de emoții pe terenul lui Kastamonu, echipă de care a dispus cu 39-27 (16-12).

În urma acestor rezultate, Metz este lider cu 23p și s-a calificat direct în sferturi, acolo unde va ajunge și ocupanta locului 2. Gyor și Esjberg au câte 20p și se vor întâlni în ultima etapă pe terenul formației maghiare. Dacă va fi egală, Gyor merge în sferturi datorită golaverajului mai bun (+96, față de +89).

Rapid este pe 4, cu 18p, și poate urca în clasament doar dacă în ultima rundă vor fi scoruri la diferențe imense. În prezent, giuleștencele au golaveraj de +32, iar pentru a termina pe 3 trebuie să învingă Lokomotiva Zagreb pe teren propriu la peste 25 de goluri, iar Esjberg să piardă la tot atâtea.

Cel mai probabil, Rapid va termina pe 4 și va juca în play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor cu ocupanta poziției a 5-a din Grupa A. dar nici acolo lucrurile nu sunt clare.

Brest este în acest moemtn pe locul 5, cu 12p și golaveraj +6, urmată de Beitingheim (10p și +22) și Krim Mercator (10p și –9). În ultima etapă au loc meciurile: Odense – FTC, Beitigheim – Banik (care nu a acumulat niciun punct), Krim – CSM București și Brest – Vipers.