Manchester City a câștigat Cupa Angliei! „Cetățenii” pot egala o performanță veche de 24 de ani

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 03 iunie 2023, ora 19:39,
Manchester City

Echipa Manchester City a învins Manchester United cu 2-1 în finala Cupei Angliei, câștigând trofeul a 7-a oară.

Manchester City și-a adjudecat Cupa Angliei după o pauză de 4 ani

Meciul a avut loc pe miticul stadion Wembley, din Londra, iar Ilkay Gundogan, căpitanul „cetățenilor”, a devenit jucătorul care a marcat cel mai rapid gol în finala Cupei Angliei, în secunda 12. Precedenta performanță aparținea lui Louis Saha (secunda 25).

Ilkay Gundogan a fost desemnat omul meciului, el înscriind și în minutul 51. Golul celor de la Manchester United a fost reușit de Bruno Fernandes, din penalty, în minutul 33.

Manchester City a câștigat Cupa Angliei a șaptea oară (1903–04, 1933–34, 1955–56, 1968–69, 2010–11, 2018–19, 2022-2023).

Echipa antrenată de Pep Guardiola, deja campioană a Angliei, poate realiza o „triplă istorică” dacă învinge Inter Milano în Liga Campionilor. O asemenea performanță a mai fost reușită doar de Manchester United, sub comanda lui Sir Alex Ferguson, în sezonul 1998-1999.