Meci încins la Botoșani! Penalty și om eliminat la Gaz Metan!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 17 mai 2019, ora 21:03,
botosani gaz

Gaz Metan a fost învinsă la  Botoșani cu 1-0 și e în pericol să piardă primul loc din playout! Dinamo stă la pândă și, dacă o bate sâmbătă pe Chiajna, face rocada.

Antrenorul Edi Iordănescu e pe picior de plecare la FCSB, iar Gazul este aproape să piardă primul loc din playout.

Ardelenii n-au jucat deloc rău la Botoșani, dar au plecat învinși. Gaz Metan a avut prima mare ocazie a meciului, în minutul 31, când Rondon a scăpat singur, dar n-a reușit să-l învingă pe Fraisl.

Pe finalul primei reprize, arbitrul Horia Mladenovic a dictat penalty la un duel în careu între Fabbrini și Larie.

Emanuel Rodriguez a transformat fără emoții, în minutul 44. Până la pauză, tot Rodriguez a reușit șutul meciului, o torpilă din prima, de la 25 de metri, în bara transversală.

Gaz Metan a jucat în inferioritate numerică din minutul 67. Marius Constantin a fost eliminat direct, după un schimb de replici cu arbitrul de tușă.

Gaz Metan putea egala pe final, la dubla ocazie care i-a avut în prim-plan pe Pereira și pe Yazalde.

S-a terminat 1-0, iar echipa lui Edi Iordănescu a bifat cea de-a doa înfrângere din playout, iar mâine poate să piardă primul loc.