Meci superb între Real Madrid și Athletic Bilbao. Cine a câștigat Supercupa Spaniei

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 16 ianuarie 2022, ora 23:01,
Athletic Bilbao – Real Madrid. Foto: Profimedia

Real Madrid a câştigat, duminică, Supercupa Spaniei, învingând echipa Athletic Bilbao, scor 2-0, în finala disputată la Riad. „Galacticii” au obţinut trofeul pentru a 12-a oară.

În semifinale, Real Madrid a învins-o pe FC Barcelona cu 3-2 după prelungiri, iar Athletic Bilbao a trecut de Atletico Madrid cu 2-1. Athletic Bilbao era deținătoarea trofeului.

Formația bască a cerut penalty în minutul 11, când o minge trimisă de Inaki Williams l-a lovit în mână pe Alaba, dar arbitrul nu a acordat nimic. Real Madrid a ratat primele două ocazii mai mari prin Casemiro, într-un singur minut. Modric a deschis scorul în minutul 38. În debutul reprizei secunde, a fost rândul madrilenilor să solicite penalty și chiar au primit. Mingea șutată de Benzema l-a nimerit în mână pe Alvarez. Benzema a transformat lovitura de pedeapsă.

Finalul a fost încins. Athletic Bilbao a primit și penalty în minutul 86. Raul Garcia a șutat de la „punctul cu var”, dar portarul Courtois a parat șutul său. Meciul s-a încheiat cu 2-0 pentru Real Madrid.