Mihai Bordeianu a găsit explicația pentru înfrângerea de la Botoșani: „Am dat toate golurile cu FCSB”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 12 septembrie 2021, ora 00:00,
MIHAI BORDEIANU

Mihai Bordeianu (29 de ani) a vorbit despre prima înfrângere suferită de  CFR Cluj, în campionat. Ardelenii au fost învinși de FC Botoșani, scor 1-0, sâmbătă seară, în etapa a opta a Ligii I.

Toată lumea abia așteaptă ca CFR-ul să facă un pas greșit. Îmi pare rău că a venit acum. A venit după un joc bun al nostru, mai ales în repriza a doua. La singura fază a lor au dat gol. Așa e fotbalul, important e scorul final. Cred că am avut și ghinion, mai ales în repriza a doua, unde Debeljuh a fost singur cu portarul.

Cred că am dominat, dar poate am dat toate golurile în meciul cu FCSB. Joi ne așteaptă un meci greu în Cehia, iar luni un meci la fel de greu cu Craiova.

Nu trebuie să căutăm scuze, cine a fost la națională, cine s-a accidentat. Nu trebuie să căutăm scuze. Suntem campioana țării, CFR Cluj, iar acum e tardiv să căutăm scuze. Urmează un meci în Europa și acolo trebuie să facem un rezultat foarte bun.

Ambele competiții sunt importante, orice joc oficial trebuie câștigat. Fiecare meci trebuie să-l luăm în parte și să câștigăm, chiar dacă uneori nu ne iese„, a spus Bordeianu.

Campioana en-titre este lider în clasament, cu 21 de puncte, în timp ce FC Botoşani este pe locul trei, cu 17 puncte. Poziţia a doua este ocupată de FC Rapid, care are tot 17 puncte, dar un golaveraj mai bun

FC Botoșani a învins-o pe CFR Cluj, cu 1-0, sâmbătă seară, într-un meci din etapa a opta a Ligii I. Golul a fost marcat de Kage, în minutul 71.