Nervi la națională: „Mă duc la echipa de club să joc acolo unde dau cel mai bun randament”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 septembrie 2021, ora 08:25,
Romania v Liechtenstein, sursa foto: Profimedia Images

România nu a reușit să profite de pasul greșit făcut de Armenia cu Liechtenstein și a făcut doar egal, 0-0, cu Macedonia de Nord, în etapa a șasea din preliminariile CM 2022.

La finalul meciului, Răzvan Marin a comentat prestația echipei sale și a avut o reacție nervoasă la adresa lui Mirel Rădoi, din cauza faptului că nu a primit mai multe minute de joc și că nu evoluează pe poziția pe care dă cel mai bun randament.

Astfel, mijlocașul de 25 de ani a recunoscut că este nerăbdător să se întoarcă la echipa de club, Cagliari. Marin a fost integralist doar în meciul cu Liechtenstein. Cu Islanda și Macedonia de Nord, acesta a intrat în repriza a doua.

”Normal că nu sunt mulțumit să vin la echipa națională și să joc doar un meci, cu Liechtenstein, dar a fost decizia antrenorului și merg mai departe.

Știam că o să fiu negativ, am și vaccinul făcut, am fost liniștit din acest punct de vedere. Sunt nemulțumit și pentru rezultat, dar și pentru faptul că nu am jucat mai mult în aceste meciuri.

Terenul, cred că s-a văzut foarte bine și la televizor, a fost un teren prost, dar până la urmă și ei au jucat pe același teren. S-a și acumulat oboseală după primele două meciuri, asta este, așa a fost situația.

Nu, nu mi-a spus nimeni nimic legat de minutele primite, cum am spus, acum sunt destul de nervos și sunt supărat după meci, nu vreau să vorbesc mai multe, vom vedea. O să mă duc la echipa mea de club, să fiu liniștit, să joc și pe poziția unde dau cel mai bun randament și apoi voi vedea.

Specialiștii de la televizor pot spune dacă e o problemă că nu evoluez mai mult, domnul selecționer poate să spună lucrurile astea, eu sunt doar un jucător, încerc să îmi fac treaba cât mai bine pe teren și atâta tot. Nu se pune problema să renunț la națională, sunt încă tânăr”, a declarat Răzvan Marin, la Pro TV.