Novak Djokovic este în semifinale la Monte Carlo

Articol de Gabriel Ion - Publicat vineri, 12 aprilie 2024, ora 20:12,
Novak Djokovic

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, liderul ATP şi principal favorit, s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo.

Novak Djokovic va juca în semifinale la Monte Carlo cu Ugo Humbert sau Casper Ruud

El l-a eliminat în sferturi pe australianul Alex De Minaur (11 ATP, favorit nr. 11) cu 7-5, 6-4. Djokovic s-a impus la capătul unui meci de două ore şi cinci minute, el reuşind doi aşi şi făcând o singură dublă greşeală, adversarul său având 3 aşi şi făcând patru duble greşeli.

În penultimul act, sârbul se va confrunta cu învingătorul din partida care-i opune pe francezul Ugo Humbert (15 ATP, favorit nr. 14) şi norvegianul Casper Ruud (10 ATP, favorit nr.8).

Alte rezultate de vineri: Stefanos Tsitsipas (Grecia, cs 12) – Karen Hacianov (Rusia, cs 15) 6-4, 6-2 și Jannik Sinner (Italia, cs 2) – Holger Rune (Danemarca, cs 7) 6-4, 6-7 (8), 6-3.