O legendă stelistă mizează pe Sergiu Buș: ”Îmi place foarte mult! Va fi titular!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 septembrie 2020, ora 14:21,
sergiu bus
sergiu bus

O legendă stelistă mizează pe Sergiu Buș (27 ani) în actualul sezon.

Chiar dacă nu petrece mai mult de 45 de minute pe teren, atacantul transferat recent de FCSB este pariul lui Helmuth Duckadam (61 ani), fost mare jucător al roș-albaștrilor.

Legendarul portar este de părere că Toni Petrea nu ar trebui să îl schimbe atât de des pe Buș: „Sergiu Buș sper să reziste și să nu mai fie schimbat atât de des. Mie îmi place foarte mult că jucător.

Eu cred că o să facă pasul către echipa națională, e un jucător combinativ și s-a văzut în evoluțiile lui de la FCSB, când a scos în evidență jocul de echipa.

Eu cred că Buș va fi titular la FCSB. Important e să marcheze și va juca și la echipa națională, cu siguranță.” a declarat Duckadam la DigiSport.

Helmuth-Duckadam

800.000 de euro este cota de piață a lui Buș, potrivit transfermarkt.com.

În actualul sezon, atacantul a jucat în toate meciurile FCSB-ului, cele trei victorii cu 3-0 în fata Astrei, Viitorului și a celor de la FC Shirak (154 de minute).

Buș nu a marcat niciun gol pentru clubul roș-albastru, însă a oferit o pasă de gol.