Olanda și Senegal sunt în optimile CM! Ecuador a visat frumos timp de 2 minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 29 noiembrie 2022, ora 19:18,
Ecuador – Senegal 1-2

S-au încheiat meciurile din Grupa A de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar, iar Olanda și Senegal au ocupat primele două locuri.

Olanda și Senegal își află diseară adversarele din optimi

Ca urmare, cele două naționale s-au calificat în optimile de finală. Olanda a învins Qatar cu 2-0 la capătul unui meci în care nici măcar nu a forțat. Golurile au fost marcate de Gakpo (26) și F. de Jong (49), iar reușita lui Berghuis (68) a fost anulată din cauza unui henț.

În celălalt meci, lucrurile erau simple: Ecuador avea două variante pentru a ocupa locul 2 în grupă: victoria și remiza. A fost o partidă disputată, în care Senegal a deschis scorul, din penalty, în minutul 44, prin Sarr.

Caicedo a egalat în minutul 68, dar bucuria ecuadorienilor a durat doar câteva secunde, deoarece Koulibaly a reluat în plasă din colțul careului de 6m, după o lovitură liberă (70).

Acesta a fost și scorul final, chiar dacă sud-americanii au dominat clar ultima parte a confruntării.

În urma acestui rezultat, Senegal se califică, din nou, în optimi, după 20 de ani. la CM din 2002, africanii au produs surpriza acestei faze a competiției, învingând Suedia cu 2-1, golul calificării fiind marcat de Henri Camara în minutul 104.

Visul frumos al Senegalului s-a oprit în sferturi, tot la capătul unui meci care a avut nevoie de prelungiri, Turcia impunându-se cu 1-0, grație reușitei lui Ilhan Mansiz din minutul 94.

În optimi, Olanda va întâlni ocupanta locului 2 în Grupa B, iar Senegal joacă împotriva formației de pe locul 2. Meciurile care vor stabili ierarhia finbală au loc azi, de la ora 21:00: Țara Galilor (1p) – Anglia (4p) și Iran (3p) – Statele Unite (2p).

Olanda – Qatar 2-0 (1-0); Grupa A

Al Bayt Stadium (Al Khor). Spectatori: 66.784

Marcatori: Gakpo (26), F. de Jong (49)

Olanda: Noppert – Timber, van Dijk, Ake – Dumfries, de Roon (82 – Koopmeiners), F. de Jong (86 – Taylor), Blind – Klaassen (66 – Berghuis) – Depay (66 – Janssen), Gakpo (82 – Weghorst). Selecționer: Louis van Gaal

Qatar: Barsham – Mohamad (85 – Al Khader), Correia, Khoukhi, Hassan, Ahmed – Al Heidos (64 – Qambar), Madibo (64 – Boudiaf), Hatem (85 – Alaaeldin) – Abdulla (64 – Muntari), Afif. Selecționer: Felix Sanchez (Spania)

Au arbitrat: Bakary Papa Gassama (Gambia) – Elvis Guy Noupue Nguegoue (Camerun), Mahmoud Ahmed Kamel Abo El Regal (Egipt); arbitru de rezervă: Ning Ma (China)

Cartonaș galben: Ake (52).

Ecuador – Senegal 1-2 (0-1); Grupa A

Khalifa International Stadium (Al Rayyan). Spectatori: 44.569

Marcatori: Caicedo (68) / Sarr (44-p), Koulibaly (70-p).

Ecuador: Galindez – Preciado (85 – Porozo), Torres, Hincapie, Estupinan – Franco (46 – Sarmiento), Gruezo (46 – Cifuentes), Caicedo – Plata, Estrada (64 – Gonzalez), Valencia. Selecționer: Gustavo Julio Alfaro (Argentina)

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs – Ciss (74 – N. Mendy), P. A. Gueye – Ndiaye (74 – Dieng), I. Gueye, Sarr – Dia (90 – Cisse). Selecționer: Aliou Cissé

Au arbitrat: Clément Turpin – Nicolas Danos, Cyril Gringore (toți din Franța); arbitru de rezervă: ISTVAN KOVACS

Cartonaș galben: I. Gueye (66)