Olimpiu Moruțan, elogiat după debutul la Pisa: „A schimbat fata echipei”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 14 august 2022, ora 15:49,
Olimpiu Moruțan

Mijlocașul român Olimpiu Moruțan a debutat la echipa italiană Pisa, în meciul pierdut în deplasare cu 3-4 pe teren celor de la Cittadella, în prima etapă din Serie B.

Olimpiu Moruțan l-a înlocuit în minutul 67 pe Arthur Ioniță

Olimpiu Moruțan nu a fost titular, fiind trimis în teren în minutul 67 în locul lui Arthur Ioniță, mijlocașul din Republica Moldova transferat pe 11 august.

În minutul 90, jucătorul împrumutat de la Galatasaray în această vară i-a pasat decisiv lui Sibilli, care a marcat al doilea gol al oaspeților. După 8 minute, l-a servit pe Canastrelli, care a redus din diferență. Pisa deschisese scorul în minutul 27, prin Masucci.

A schimbat faţa echipei în faza ofensivă, a creat pericol la poarta adversă şi a oferit două pase de gol”, au scris cei de la tuttomercatoweb.com. Publicația italiană i-a dat 6,5, cea mai mare notă primită de un jucător al echipei oaspete.

Al doilea român prezent pe teren la Pisa, Marius Marin, a fost integralist, dar nu s-a remarcat cu nimic, primind 5. „Nu a fost lucid, a făcut prea multe erori”, a mai precizat tuttomercatoweb.com.

Olimpiu Moruțan poate fi transferat definitiv de Pisa, dacă achită 5,5 milioane de euro

Golurile formației gazdă au fost marcate de Baldini (38, 57, din penalty), Hermannsson (61, autogol) și Asencio (66, din penalty). De menționat că Baldini a ratat un penalty, în minutul 53.

Revenind la Moruțan, să spunem că acesta a fost împrumutat de la Galatasaray la începutul lunii august, iar Pisa va plăti clubului turc 150.000 de euro.

În înțelegerea dintre cele două grupări există o clauză conform căruia italienii îl pot cumpăra definitiv pe jucătorul român, dar clauza trebuie activată până pe 31 mai 2023. Dacă se va întâmpla acest lucru, Pisa va plăti lui Galatasaray 5,5 milioane de euro.

De precizat că respectiva clauză se activează automat dacă Moruţan va juca cel puţin câte 45 de minute în 25 de meciuri la formaţia italiană, iar Pisa va promova în Serie A.