VIDEO | Oltenii se făcură de râs în Albania! Craiova pierde la debutul european așa cum s-a întâmplat și în 2020

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 22 iulie 2021, ora 21:55,
Sursă foto: Pro Sport

Echipa lui Marinos Ouzounidis a pierdut cu 1-0 în fața albanezilor, în turul doi preliminar din Conference League.

La fel s-a întâmplat și în stagiunea trecută, atunci când alb-albaștrii au fost eliminați de Lokomotiv Tbilisi cu 2-1 după un singur meci jucat în Georgia. Totuși, Craiova a ratat ocaziile cele mai mari în prima repriză din Albania. Koljic a trecut pe lângă mingea centrată de Bancu, iar apoi Cicâldău a trimis spre poarta goală, însă mingea sa a fost salvată de pe linia porții de un adversar.

Din păcate pentru alb-albaștrii, ocaziile irosite s-au răzbunat în minutul 35. Laci a deschis scorul prin muntengreanul Zarubica în urma unui contraatac. În partea secundă, doar Câmpanu a oferit iluziile unei posibile egalări, însă prea puțin pentru ca juveții să evite înfrângerea. Returul se joacă joia viitoare în Bănie, atunci când oltenii vor încerca să obțină calificarea în turul trei preliminar al Conference League, acolo ar da peste Anderlecht.