Organizatorii au anunțat când se joacă partida Halep-Alexandrova! Meciul a fost reprogramat din cauza COVID-19

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 04 februarie 2021, ora 15:23,
halep
halep

Fostul lider mondial, Simona Halep, a trecut de sportiva din Germania, Laura Siegemund, și s-a calificat în sferturile turneului de la Gippsland Trophy!

După victoria din meciul cu Laura Siegemund, scor 6-4, 6-2, actualul loc 2 în clasamentul WTA, Simona Halep, s-a calificat în următoarea etapă a competiției, acolo unde o va întâlni pe Ekaterina Alexandrova, sportivă de 26 de ani din Rusia, ocupanta în acest moment a poziției 33 în clasamentul WTA.

Inițal partida a fost programată pentru joi noaptea, de la ora 04:00, ora României, dar din cauza depistării unui caz de coronavirus în cadrul întrecerii, întreg programul a fost dat peste cap. Organizatorii au revenit cu informații și au anunțat că disputa dintre Halep și Alexandrova va avea loc în cele din urmă vineri dimineață, în jurul orei 07:00, ora României.

Următoarea adversară a româncei a izbutit să producă surpriza turneului, după victoria împotriva polonezei Iga Swiatek (locul 17 WTA), sportiva mult mai bine cotată.

Alexandrova o va întâlni pe Simona Halep și va reprezenta a treia confruntare directă dintre cele două. În acest moment, cele două sportive sunt la egalitate din punct de vedere al rezultatelor, după ce românca a reușit să o învingă pe rusoaică, în 2019, la Cincinnati, 3-6, 7-5, 6-4, în timp ce tenismena în vârstă de 26 de ani și-a luat revanșa la Beijing, 6-2, 6-3.

Ulterior, după o pauză, sportiva din România va disputa și meciul la dublu, în compania australiancei Daria Gavrilova, împotriva perechii formate din Mihaela Buzărnescu și Alize Cornet.