Performanță rară realizată de Miriam Bulgaru! A învins-o pe Cagla Buyukakcay fără să cedeze vreun game

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 23 martie 2023, ora 23:16,
Miriam Bianca Bulgaru

Jucătoarea română de tenis Miriam Bianca Bulgaru (242 WTA) a învins-o cu 6-0, 6-0 pe Cagla Buyukakcay (Turcia, 266) în optimi la Palmanova.

Miriam Bulgaru a cedat doar 5 puncte în setul al doilea cu Cagla Buyukakcay

Este pentru prima dată în carieră când Miriam Bulgaru se impune cu acest scor. Meciul cu sportiva din Turcia a curs într0-o singură direcție. Mai mult, chiar, în setul secund, Cagla Buyukakcay a câștigat doar cinci puncte, cedând game-urile al patrulea și al șaselea la 0.

În prima parte a confruntării, turcoaica a avut ocazia să câștige un game, conducând cu 40-15 în game-ul secund și cu 40-30 în ultimul.

În urma acestei victorii, Bulgaru o va întâlni în continuare pe Iryna Shymanovich (Belarus, 221 WTA), care a trecut 6-4, 6-2 de spaniola Guiomar Maristany Zuleta de Reales.

Celelalte românce ajunse în sferturi sunt Jaqueline Cristian, Alexandra Cadanţu-Ignatik și Andreea Prisăcariu.

Cristian (204 WTA, cs 5) a avut nevoie de trei seturi şi 2 ore şi 20 de minute pentru a trece de spaniola Irene Burillo Escorihuela (315 WTA) cu 3-6, 6-4, 6-4. Următoarea adversară va fi belgianca Marie Benoit (199 WTA, cs 4).

Și Cadanţu-Ignatik (220 WTA) a avutr nevoie de set decisiv pentru a trece de franţuzoaica Alice Rame (442 WTA, lucky loser). Românca s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-1, după 2 ore și 44 de minute, iar în continuare o va întâlni pe spaniola Leyre Romero Gormaz (176 WTA, cs 1).

În fine, Prisăcariu (443 WTA) a trecut în optimi de altă jucătoare venită din calificări, malteza Francesca Curmi (398 WTA), cu 3-6, 6-4, 6-3, în 3 ore fără 3 minute. Pentru un loc în penultimul act o va înfrunta pe Ekaterina Gorgodze (Georgia, 250 WTA).

Oana Gavrilă (489 WTA, venită din calificări) a fost învinsă în optimi de Benoit cu 7-6 (1), 6-3 în 2 ore și 3 minute. Așadar, teoretic putem avea numai dueluri românești în semifinale: Cadanțu-Ignatik – Bulgaru și Cristian – Prisăcariu.

Cagla BuyukakcayPalmanovaAlexandra Cadantu-IgnatikJaqueline CristianOana Gavrilaandreea prisacariuMiriam Bianca Bulgaru