Petrescu și-a distrus jucătorii chiar și după victoria cu Rapid: „Penibili! Cea mai slabă repriză de când sunt la CFR”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 februarie 2022, ora 23:55,
Dan Petrescu/Sport Pictures

„Bursucul” s-a arătat dezamăgit de prestația fotbaliștilor săi în partea secundă a partidei din Gruia, atunci când ardelenii s-au clătinat serios și au fost aproape de al treilea pas greșit consecutiv pe teren propriu.

Cifrele vin în sprijinul antrenorului campioanei. Dacă în primele 45 de minute raportul șuturilor spre poartă a fost 7-0 pentru CFR, în partea secundă raportul s-a înversat total: 10-3 în favoarea adversarilor.

„Eu sunt de vină, că sunt antrenor, n-am știut ce să fac la pauză. Dezastru toți, inclusiv eu! După jocul cu UTA n-am avut ce să le reproșez, dar azi au fost penibili în repriza a doua. Penibili! Dacă mai joacă așa și cred că vor câștiga, se înșală toți! Nu mi-a plăcut deloc repriza a doua! Sunt șocat. E cea mai slabă repriza a doua de când sunt la CFR.

Am discutat să nu ne retragem. Poate doar Graovac și Deac au fost OK, în rest, toată echipa praf! Dacă jucăm așa, n-avem nicio șansă! Ce Europa, ce campionat… ne amăgim! Măcar dacă n-aveau ei nicio ocazie, spuneam că ne-am apărat bine, dar așa… ne-au și egalat. Să-și facă autocritica și jucătorii!”, a tunat Petrescu la interviurile de după meci.

Tehnicianul de 54 de ani a identificat cauza principală pentru căderea CFR-ul din acest început de an.

„Înainte, axul central era compus din Arlauskis, Vinicius, Boli, Djokovic, Culio, Țucudean. Acum e altă echipă, nu mai putem să jucăm ca înainte, să ne apărăm. Trebuie să jucăm fotbal. A fost o zi proastă a tuturor. E numai vina mea, n-am știut ce să fac la pauză, nu i-am motivat.

Aștept o reacție și din partea lor. Voi face schimbări pentru etapa viitoare. E singura șansă. În a doua repriză parca nu voiau să joace! Trebuie să mă calmez. Acum nu sunt bine, am venit din respect la interviuri, trebuia să respect televiziunile și protocolul”, a încheiat omul cu trei titluri pe banca CFR-ului.