Petrolul, semi-eșec la Reșița! ”Lupii galbeni” s-au încurcat după 4 victorii consecutive

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 noiembrie 2019, ora 13:17,
petrolul saluta fanii

Petrolul a remizat cu CSM Reșița, scor 1-1, în etapa cu numărul 16 din Liga a 2-a.

”Lupii galbeni” veneau după 4 victorii consecutive (toate competițiile), dintre care ultimele două au fost la limită, scor 1-0, cu Politehnica Timișoara și Csikszereda.

În prima repriză, ambele echipe s-au jucat cu ocaziile. În minutul 24, fundașii Reșiței s-au încurcat între ei și i-au pus mingea pe tavă lui Marinescu. Veteranul de 35 de ani a profitat de eroarea din defensiva gazdelor și a deschis scorul pentru ”lupi”.

Prahovenii au fost în avantaj până în minutul 62, când Raul Avram, portarul ploieștenilor, a a plecat pe centrare. Cristian Danci a șutat cu putere, iar mingea s-a lovit de goalkeeper-ul Petrolului și a intrat în poartă.

În urma acestui rezultat, elevii lui Stoican coboară pe locul 4 în Liga a 2-a, cu 25 de puncte, iar Reșița rămâne pe locul 17, cu 16 puncte.