Postul de atacant nu e pentru el! Budescu: „Nu am ce să fac”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 08 noiembrie 2021, ora 09:24,
Constantin Budescu

FCSB a remizat cu FC Voluntari, scor 0-0, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii 1, astfel că seria de șapte victorii la rând a ajuns la final.

Constantin Budescu a fost titular și a jucat pe un post neobișnuit, cel de atacant. Acesta a fost schimbat în minutul 66 cu Claudiu Keșeru.

La capătul partidei, mijlocașul de 32 de ani a analizat prestația echipei sale și a comentat poziția pe care a fost trimis de Edi Iordănescu să o joace din primul minut.

De asemenea, Budescu a semnalat faptul că ar fi trebuit să beneficieze de un penalty, la o fază din minutul 11.

”Sperăm să câștigăm următorul meci. A fost greu, nu e o echipă care să se apere și în anumite momente ale jocului cei de la Voluntari au încercat să joace. Au pasat, au avut și ocazii. Noi am încercat să-i pasăm, să-i deschidem ca să ne creăm ocazii, să putem să înscriem, dar din păcate nu am reușit.

Nu este poziția mea (n.r. postul de atacant), dar nu am ce să fac. Joc unde mă pune antrenorul, încerc să fac treaba cât mai bine. Important este să acumulăm puncte și să adunăm victorii. A fost o perioadă delicată pentru toată lumea din cauza coronavirusului, important este că ne-am revenit și suntem bine.

”Din ce am înțeles, a fost penalty. Nu avem ce să facem, dacă nu-i VAR. Probabil arbitrul nu a văzut, a fost mascat. O să mă uit să văd dacă a fost, o să se discute. Acum a rămas 0-0 scorul și nu avem ce face”, a declarat Constantin Budescu, la flash interviu de după meci.