Prestația lui Marko Dugandzic cu FCSB, comentată de un fost rapidist: „E titular pentru că nu e altă soluție acolo”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 26 iulie 2022, ora 12:20,
Marko Dugandzic a deschis scorul în meciul Rapid – FCSB cu o lovitură de cap la colțul lung, în minutul 19, marcând primul lui gol pentru gruparea alb-vișinie

Rapid a învins FCSB cu 2-0 în Etapa a 2-a din SuperLigă, dar Robert Niță vrea să-l vadă pe Marko Dugandzic și în meciurile următoare, pentru a spune dacă este un transfer reușit.

Marko Dugandzic a dat un gol și o pasă decisivă la primul meci pentru Rapid

Atacantul croat Marko Dugandzic a fost transferat de Rapid pe 22 iulie, după ce în prima etapă din Superligă jucase 73 de minute în meciul câștigat de CFR în fața giuleștenilor cu 1-0.

A apucat să facă două antrenamente alături de noii colegi, după care a fost titular cu FCSB, meci în care a marcat primul gol și a pasat decisiv la a doua reușită, semnată de căpitanul Cristian Săpunaru.

Este devreme, dar este îmbucurător că reușitele lui Dugandzici au venit acum, la primul joc, după două antrenamente cu echipa. A marcat cu o lovitură superbă, o coordonare și o lovire a mingii cu capul senzaționale.

Pasează la golul doi, unde se vede că este o fază lucrată, pentru că se demarcă pe colțul lung. Recentrează pentru Săpunaru, care cred că și dacă… săracul și dacă avea GPS pe el și tot nu îl băgau în seamă fundașii Stelei (n.r. – FCSB).

Că era de câteva secunde bune liber în mijlocul careului”, a declarat fostul atacant rapidist Robert Niță, conform Playsport Live.

Marko Dugandzic e titular pentru că nu mai e alta soluție acolo”, spune Robert Niță

Jucătorul cu aproape 150 de meciuri în Liga 1, dintre care cinci la Steaua (în 1999) și 79 la Rapid (2000-2004), pentru care a marcat de 19 ori, i-a felicitat pe oficialii clubului alb-vișiniu pentru transferul lui Marko Dugandzic.

Totuși, el a transmis că jucătorul are nevoie de timp pentru a demonstra că e de nivelul echipei lui Adi Mutu. „E îmbucurător că marchează, face un joc bun. Dar este prea devreme ca să spunem dacă este un transfer bun sau nu.

La fel cum este în cazul tuturor jucătorilor noi de la Rapid. Cred că în primul an al lui Rapid, dacă vă marca peste 10 goluri va fi ok, vă fi considerat un transfer reușit.

Sunt jucători care au dat un randament foarte bun pe la alte echipe, dar în ultimul an nu prea au jucat. Sunt jucători care au fost aduși le dorință lui Mutu. Eu, în afara de Dugandzici nu văd pe nimeni care să fi venit că titular.

Și Dugandzic e titular pentru că nu mai e alta soluție acolo. Și Rapid mai are nevoie, să fim serioși, Rapid nu poate sta numai într-un atacant”, a mai pus Robert Niță.