Programul de sâmbătă al CM de fotbal din Qatar! Azi se joacă primele optimi și aflăm unul dintre sferturi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 03 decembrie 2022, ora 08:44,
Olanda
Olanda

Campionatul Mondial de fotbal din Qatar a ajuns în faza eliminatorie, primele meciuri din optimi oferindu-ne adversarele din al doilea sfert de finală.

Linia defensivă a Olandei este una robustă

Pentru prima dată în istoria competiției, nu există puază după meciurile din din grupe, partidele din optimi începând imediat după ce s-au stabilit clasamentele finale.

Adevărul este că prestația olandezilor nu se ridică la înălțimea așteptărilor. Meciurile lor din faza grupelor (cu Senegal, Ecuador și Qatar) au fost considerate plictisitoare, departe de ce au arătat „portocalele” în trecut la CM, cu un fotbal combinativ și de atac.

Singura sclipire a fost din partea lui Cody Gakpo. Atacantul lui PSV, folosit de Louis van Gaal și ca mijlocaș ofensiv în Qatar, a marcat în toate cele trei meciuri din grupă.

El a devenit, astlef, al patrulea olandez din istorie care a marcat trei meciuri la rând la CM după Johan Neeskens (1974), Dennis Bergkamp (1994) și Wesley Sneijder (2010).

Andries Noppert, alegerea lui Van Gaal pentru postul de portar, s-a dovedit a fi una bună, jucătorul lui Heerenveen primind un singur gol.

Pe lângă faptul că a beneficiat, totuși, de adversari modești, a beneficiat și de o apărare robustă, alcătuită din Virgil van Dijk, Nathan Ake și Jurrien Timber (sau Matthijs de Ligt).

Problema apare la mijlocul terenului, unde van Gaal s-a convins că poate conta cu certitudine doar pe de Jong.

Fundașul american Sergino Dest își înfruntă țara natală

De partea cealaltă, nu este clar dacă vedeta echipei, Christian Pulisic, nu știe dacă va putea juca minimum 90 de minute la capacitate maximă.

Voi face tot ce îmi stă în putere pentru a mă asigura că, oricât voi fi pe terenul, voi da 110% din cât pot”, a spus Pulisic.

Statele Unite au jucat bine în prima repriză, când adversarii din Grupa B au expediat un singur șut pe spațiul porții. iar asta pentru că trioul de la mijlocaul terenului, Tyler Adams, Yunus Musah și Weston McKennie, și-a făcut datoria.

Va fi un meci aparte pentru fundașul american Sergino Dest, născut în Olanda.

Una peste alta, niciuna dintre echipe nu a fost capabilă să creeze în mod constant ocazii de gol, dar diferența constă în faptul că olandezii îl au pe Gakpo.

Argentina și-a revenit din mers după un început groaznic

În celălalt meci se întâlnesc Argentina și Australia. Sud-americanii au început ezitant CM din Qatar, fiind învinși de Arabia Saudită cu 1-2, dar și-au revenit în următoarele două partide.

Au învins Mexic și Polonia cu același scor, 2-0, iar echipa redevine, încet, forța pe care o vor fanii, capabilă să câștige un nou titlu mondial, al treilea din istorie și primul după 36 de ani.

Australia a fost surpriza Grupei D. după 1-4 cu Franța în meciul de deschidere, a învins Tunisia cu 1-0 și a trecut cu același scor de o Danemracă departe rău de tot de orice așteptări.

Învingătoarele din aceste două optimi de finală se vor vor întâlni în al doilea sfert, pe 9 decembrie, de la ora 21:00.

Programul complet al meciurilor de azi:

De la ora 17:00: Olanda (locul 1 în Grupa A) – Statele Unite (2B) (optimi de finală); Khalifa International Stadium (Al Rayyan); Wilton Sampaio – Bruno Boschilia, Bruno Pires (toți din Brazilia); rezervă: Andres Matias Matonte Cabrera (Uruguay)

De la ora 21:00: Argentina (1C) – Australia (2D): (optimi); Ahmad bin Ali Stadium (Al Rayyan); Szymon Marciniak – Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toți din Polonia); rezervă: Mario Alberto Escobar Toca (Guatemala)