Qinwen Zheng, declarație măgulitoare la adresa Simonei Halep, înaintea meciului direct: “Când eram junioară, tata îmi vorbea despre ea”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 07 ianuarie 2022, ora 13:55,
Qinwen Zheng. Foto: Profimedia

Simona Halep (locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2) va evolua în semifinale cu chinezoaica Qinwen Zheng (locul 126 WTA), venită din calificări, care a trecut, în sferturi, cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (5), de croata Ana Konjuh (locul 67 WTA).

Calificarea în semifinale este recompensată la acest turneu cu un premiu de 10.100 de dolari şi 110 puncte WTA. Halep s-a calificat în semifinalele turneului Melbourne Summer Set, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, pe elveţianca Viktorija Golubic (locul 43 WTA).

Qinwen Zheng a prefațat disputa cu Simona Halep.

Este o jucătoare foarte bună. Când eram junioară, tata îmi vorbea despre ea, îmi spunea că este o luptătoare. Voi da tot ce am mai bun mâine şi cred că am nivelul necesar pentru a câştiga, aşa că trebuie să cred în mine. Nu mă gândesc că adversara este Simona. Trebuie doar să mă concentrez pe ce a încerca să merg înainte şi să câştig acest meci”, a declarat Zheng, potrivit WTA.

Meciul Simona Halep – Qinwen Zheng va avea loc pe arena centrală, Rod Laver, nu înainte de ora 04.00.

Simona Halep. Foto: Profimedia