Rapid a refuzat o ofertă pentru Horațiu Moldovan: „Merită mai mult pentru ceea ce a arătat”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 23 septembrie 2022, ora 12:44,
Datorită intervențiilor lui Horațiu Moldovan, Rapid este echipa care a primit cele mai puține goluri în Superligă, 6 în 11 etape

Portarul Horațiu Moldovan este unul dintre jucătorii de bază ai Rapidului. A fost integralist în toate cele 11 meciuri din acest sezon, primind doar 6 goluri.

Oferta pentru Horațiu Moldovan era de sub 1 milion de euro

Horațiu Moldovan și-a salvat echipa de mai multe ori, dar a și comis gafe. A scăpat mingea în poartă în meciulș cu petrolul, când ploieștenii s-au impus cu 1-0, dar în runda următoare a scos o minge de sub transversală în ultimele secunde ale partidei Rapid – UTA 1-0.

Impresarul Bogdan Apostu a făpcut cunoscut că Rapid a avut o ofertă pentru portar, dar cei doi finanțatori au grupării, Dan Șucu și Victor Angelescu, au considerat că suma este mică.

Au existat oferte pentru Horațiu Moldovan. Unele chiar foarte importante. Am discutat cu Victor Angelescu, dar au fost refuzate de Rapid.

Era vorba de o sumă sub un milion de euro, care a fost refuzată de Rapid. Eu cred că Horațiu merită mai mult pentru ceea ce a arătat în fotbalul românesc”, a spus Bogdan Apostu, conform gsp.ro.

Horațiu Moldovan a fost convocat de selecționerul Edi Iordănescu pentru dubla cu Finlanda și Bosnia-Herțegovina din Liga Națiunilor, iar antrenorul Rapidului, Adrian Mutu, își manifesta dorința ca elevul lui să debuteze în poarta primei reprezentative.

„Sper să-l văd în teren pe Horațiu Moldovan. E convocat de un an și jumătate și n-a prins un minut! Sper să-i dea minute și să-l vedem pe teren. Îmi doresc să văd un jucător de-ai noștri debutând la echipa națională”, a spus Adrian Mutu.