Rapid luptă pentru calificarea în sferturile Ligii Campionilor! Handbalistele au nevoie de o victorie la 6 goluri

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 26 martie 2023, ora 13:00,
Handbal Rapid

Echipa feminină de handbal Rapid joacă, azi, pe teren propriu, returul cu Krim Mercator din play-off-ul pentru sferturile Ligii Campionilor.

Rapid ar putea obține calificarea în sferturile Ligii Campionilor la loviturile de departajare

Meciul îepe la ora 17:00 și se joacă la Sala Polivalentă din București. Suporterii Rapidului au cumpărat toate biletele scoase la vânzare încă dinaintea meciului tur.

În manșa tur, echipa slovenă s-a impus cu 29-24, astfel că Rapid are nevoie de o victorie la 6 goluri pentru a juca în sferturi. Mai este și varianta unui succes la 5 goluri, dar Krim să nu înscrie mai mult decât a făcut-o Rapid în tur. Giuleștencele ar avea, în această situație, avantajul numărului mai mare de goluri marcate în deplasare.

Dacă la finalul celor 60 de minute scorul va fi 29-24 pentru Rapid, se vor juca două reprize suplimentare de 5 minute, în care vor conta doar golurile marcate în timpul suplimentar.

Dacă egalitatea persistă, regulamentul prevede jucarea a încă 2 reprize. Dacă și după aceste ultime 10 minute scorul este egal, echipa care va juca în sferturi se decide după executarea aruncărilor de la 7m.

Rapid va pune presiune pe Krim și cu ajutorul suporterilor prezenți în tribune

Antrenorul echipei Rapid, danezul Kim Rasmussen, care a câștigat Liga Campionilor cu CSM București în 2016, spune că giuleștencele se vor folosi de atmosfera din sală pentru a pune mai multă presiune pe Krim.

Krim este o echipă deșteaptă, bine organizată, ne așteptăm la un meci foarte greu. Cu siguranță vor încerca să preia controlul partidei, dar noi trebuie să rămânem concentrați pe ce avem de jucat.

Ne vom folosi de atmosfera din sală pentru a pune mai multă presiune pe Krim. Ne vom lupta în apărare, vom avea nevoie și de paradele portarilor noștri, pentru a avea cât mai multe ocazii de a merge pe faza a doua și contraatac.

Se poate întâmpla orice, va fi greu, Krim are jucătoare de bază cu multă experiență. Ne așteptăm la o luptă veritabilă și dacă aș fi un iubitor al handbalului, nu aș rata acest meci”, a declarat Kim Rasmussen.

Cred că returul va fi greu pentru ambele echipe. Am mare încredere în echipa mea, vom da totul pe teren pentru calificare.

Vom juca acasă și sunt sigură că energia susținătorilor noștri ne va ajuta să obținem rezultatul dorit la finalul acestei partide”, a completat interul stânga Orlane Kanor.