Rapidistele forțează calificarea în sferturile Ligii Campionilor la handbal! Manșa tur cu Krim e duminică

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 17 martie 2023, ora 18:05,
CS Rapid
CS Rapid

Echipa feminină de handbal Rapid joacă, duminică, în deplasare, prima manșă a play-off-ului pentru sferturile Ligile Campionilor.

Mergem în Slovenia pentru a câștiga”, garantează antrenorul Rapidului, Kim Rasmussen

Adversară îi va fi echipa slovenă Krim Mercator Ljublana, iar partida începe la ora 15:00 a României. Rapid este debutantă în Liga Campionilor, dar asta nu a împiedicat-o să acumuleze 20 de puncte în 14 meciuri. formația alb-vișinie a terminat Grupa B pe Locul 4, după Metz, Gyor și Esberg.

Noul antrenor al Rapidului, danezul Kim Rasmussen, care a câștigat Liga Campionilor cu CSM București în 2016, consideră că șansele în „dubla” cu Krim sunt egale.

Krim este o echipă cu experiență, puternică fizic, cu extreme și o linie de 9 metri foarte puternice, și cu portari foarte buni. Va fi un test mare pentru noi, dar oriunde vom juca și indiferent de adversar, mergem acolo pentru a câștiga, pentru a da tot ce putem.

Trebuie să jucăm la capacitate maximă pentru a ne atinge scopul”, a declarat, pentru site-ul EHF, Kim Rasmussen.

Krim este o echipă bună, cu jucătoare experimentate și valoroase pe toate pozițiile. Va fi un meci greu, dar sper să ne întoarcem din Slovenia cu un rezultat care să ne dea speranțe pentru calificare”, a completat căpitanul Rapidului, Eliza Buceschi, potrivit gsp.ro.

Krim Mercator știe că Rapid este o echipă de atac

De partea cealaltă, portarul Jovana Risovic știe că Rapid este o echipă de atac, care aleargă mult și trece foarte bine de la faza defensivă la cea ofensivă.

Ne-am pregătit pentru asta și dacă ne apărăm bine și ne repliem repede în apărare, va fi bine. Dacă abordăm jocul în mod corect și procedăm la fel ca în precedentul meci de la București (n.r. – cu CSM București), putem învinge pe oricine.

Credem în obiectivul nostru! Dacă începem jocul cu energia potrivită putem câștiga. Avem încredere în noi, trebuie doar să o arătăm”, a precizat ea pentru site-ul forului continental.

Meciul decisiv va avea loc pe 26 martie, în Sala Polivalentă. Învingătoarea va întțlni în sferturi formația daneză Vipers, câștigătoarea Grupei A.

A doua echipă românescă din Liga Campionilor, CSM București, clasată pe locul 2 în Grupa A, va juca pentru un loc în turneul final al competiției cu învingătoarea din dubla Brest – Esbjerg (turul pe 19 și returul pe 26 martie).

Celelalte două meciuri din play-off-ul pentru sferturi sunt Storhamar (Norvegia) – Odense (Danemarca) și Buducnost (Muntenegro) – FTC-Rail Cargo (Ungaria). În ambele cazuri, turul are loc pe 18 Mar și returul se joacă o săptămână mai târziu. Învingătoarele joacă în sferturi cu Gyor (Ungaria), respectiv, Metz (Franța).