Regretul lui Daniel Pancu, după eșecul cu Olanda: „Până la urmă cedezi”

Selecționata de fotbal Under-21 a României a fost învinsă de formația similară a Olandei cu scorul de 2-0 (0-0), marți seara, pe Stadionul ”Arcul de Triumf” din București, într-un meci amical.
„Sunt convins că vom arăta și forță în plan ofensiv”, anunță tehnicianul
Oaspeții, net mai buni, s-au impus prin golurile marcate de Luciano Valente (51) și Thom van Bergen (59).
„Atât de mulți jucători noi, a trecut mult timp de când ne-am văzut ultima oară, deci scopul acțiunii a fost cu totul altul. S-a văzut în foarte multe momente lipsa noastră de omogenitate, decizii greșite, în special în atac. Să antrenezi blocul ăsta cât mai aproape defensiv de poartă e foarte ușor, îl antrenează și mamaie, stăm închiși în terenul nostru, avem câteodată niște spații, dar până la urmă cedezi.
Un adversar foarte valoros, dar scopul a fost altul. A trebuit să-mi fac o imagine asupra unor jucători. Sunt convins că vom arăta și forță în plan ofensiv.
Chiar dacă ne propunem să fim agresivi, e greu, te duc ei în situația să te aperi jos. Pentru a spera la acest turneu final va trebui să marcăm goluri, situațiile vor fi puține, o spun clar.
Olanda a bătut cu doi oameni mai puțini Italia, dar și Italia are o echipă bună. Rezultatele nu sunt relevante, Olanda e la același nivel cu Italia. Spania e peste amândouă”, a spus Daniel Pancu la final.