Remco Evenepoel a câștigat contratimpul individual din etapa 16 a Turului Franței

Ciclistul belgian Remco Evenepoel (Red Bull – Bora – Hansgrohe) a câștigat marți etapa a 16-a a Turului Franței, un contratimp de 26,1 kilometri între Evian și Thonon-les-Bains,
German Florian Lipowitz (Red Bull – Bora Hansgrohe), locul 5 la general, a abandonat în urma unei căzături
El i-a devansat pe slovenul Tadej Pogacar (UAE Emirates), purtătorul tricoului galben, și danezul Mattias Skjelmose (Lidl-Trek).
Indiscutabil maestru al contratimpului, Evenepoel a fost cronometrat în 32 min 19 sec, fiind mai rapid cu 28 sec decât Pogacar și cu 1 min 04 sec decât Skjlemose.
Francezul Paul Seixas a sosit al patrulea, la o diferență de 1:16, cu cinci secunde în fața mexicanului Isaac Del Toro (UAE Emirates).
Evenepoel, ocupantul locului secund în clasamentul general, a redus ușor diferența față de Pogacar, ajungând la 4 minute și 32 de secunde în urma purtătorului tricoului galben.
Însă el a spus că nu-și face iluzii, considerând că Pogacar este ‘pe cale să obțină a cincea victorie în Turul Franței’.
Este a doua victorie a lui Evenepoel în această a 113-a ediție a Turului Franței, după cea obținută duminică la Plateau de Solaison, unde a lăsat o impresie puternică.
În probele de contratimp, el este de departe cel mai bun de ani de zile, având în palmares trei titluri mondiale și o medalie de aur olimpică cucerită la Paris.
În actuala ediție a Marii Bucle, Del Toro este pe locul 3 la general, la 6 min 51 sec de Pogacar.
Miercuri este programată etapa a 17-a, Chambery – Voiron (174,7 km).