Remiză pentru handbaliștii de la Dinamo în Champions League! „Câinii” au scăpat victoria la ultima fază a meciului

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 22 septembrie 2022, ora 22:37,
Handbaliștii de la Dinamo au acumulat un singur punct după 2 etape din Grupa A a Champions League

Echipa masculină de handbal Dinamo a încheiat la egalitate, 38-38, al doilea meci din Grupa A al Ligii Campionilor, în deplasare, cu danezii de la GOG.

Dinamo a fost condusă de GOG la începutul reprizei a doua cu 27-21

Campioana României a obținut primul punct în actuala ediție, după ce în prima etapă a fost învinsă, pe teren propriu, cu 28-30, de Magdeburg (Germania).

Elevii antrenați de Xavi Pascual puteau câștiga în Danemarca, dar au ratat ultimul atac al meciului.

Dinamo a început bine partida și s-a aflat la conducere de mai multe ori. De la 6-5, alb-roșii au început să piardă teren, iar gazdele s-au distanțat la 15-11. Pe finalul primei reprize, GOG a avut dublă inferioritate numerică, dar dinamoviștii nu au profitat, gazdele intrând la cabine cu un avans minim, 21-20.

Danezii au început foarte bine repriza a doua și s-au distanțat rapid la 6 goluri, 27-21. Din acel moment, Dinamo a revenit în joc, iar de la jumătatea reprizei niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze la o diferență de 2 goluri.

Cel mai bun marcator al dinamoviștilor a fost Akimenko, cu 7 reușite, urmat de Kukic, cu 6 goluri marcate.

În etapa a treia, Dinamo va evolua tot în deplasare, împotriva celor de la Veszprem.