România a învins Armenia, în preliminariile CM 2022! Cum arată clasamentul Grupei J

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 11 octombrie 2021, ora 23:37,
ALEX MITRIȚĂ. FOTO: FRF.RO

Naționala de fotbal a României a învins selecționata similară a Armeniei, luni seară, cu scorul de 1-0, într-un meci disputat pe stadionul Steaua, în Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022, găzduit de Qatar.

Reprezentativa de fotbal a României a revenit pe arena din Ghencea, după o pauză de 12 ani. Înaintea partidei la care au asistat 13.576 de spectatori, a fost păstrat un moment de reculegere în memoria fostului selecționer Cornel Drăgușin, care a murit duminică.

Prima ocazie a partidei a avut loc în minutul 4, când Stanciu a șutat pe lângă poartă. Tricolorii au continuat să atace, iar în minutul 25, Keșeru a trimis de la marginea careului, dar mingea a fost deviată în afara terenului.

Răzvan Marin a executat cornerul, iar Alex Mitriță a deschis scorul cu o lovitură de cap! Jucătorul lui PAOK Salonic a marcat al treilea său gol în tricoul naționalei.

Mitriță a fost aproape de dublă în minutul 33, când a scăpat singur cu portarul, dar a șutat slab. Până la pauză, Răzvan Marin a șutat puternic de la marginea careului, dar portarul advers a respins mingea în corner.

După pauză, armenii au căutat golul egalizator, iar în minutul 58 Mkhitaryan a trimis pe lângă poartă, cu o lovitură de cap.

Gazdele au replicat în minutul 70. Ianis Hagi a executat excelent o lovitură liberă de la 18 metri, dar portarul Armeniei a respins. Armenia a părut echipa dominantă în finalul meciului, dar tricolorii s-au impus cu 1-0.

Tot luni seară, Germania a învins Macedonia de Nord cu 4-0, iar Islanda a dispus tot cu 4-0, de Liechenstein. Germania e prima în clasament, cu 21, urmată de România, cu 13 puncte.