Suporterii, blocaţi la intrarea în stadion la România – Armenia! Scandări anti-FRF în Ghencea

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 11 octombrie 2021, ora 22:38,
Romania - Armenia, suporteri/Sursa foto: Digisport

Prestația tricolorilor lui Mirel Rădoi din meciul cu Germania i-a entuziasmat pe suporterii români, care anunță un adevărat spectacol în tribunele stadionului din Ghencea.

România a condus vineri seara mai bine de o repriză selecționata Germaniei, însă nemții au reușit să puncteze de două ori până în finalul meciului, păstrând toate cele trei puncte la Hamburg. Cu toate acestea, prima reprezentativă continuă să spere la calificarea la Mondialul de anul viitor, astfel că ultimele trei jocuri din preliminarii sunt cruciale pentru Ianis Hagi și colegii săi.

Prima mare finală a tricolorilor este cea din această seară, contra Armeniei, într-un duel care se dispută pe stadionul Ghencea, în fața propriilor suporteri.

Ultimul meci al echipei naționale jucat în Ghencea a fost în anul 2009, când tricolorii au remizat în compania Austriei, 1-1, în preliminariile Cupei Mondiale din 2010. La meciul din Ghencea pot asista aproximativ 15.000 de suporteri. La startul partidei erau pe stadion însă 10.000 de oameni.

Alte sute de fani erau înca afară, la intrare din cauza unor probleme. Cozile au fost foarte mari în zona în care se verifica Certificatul Verde, dar şi la poarta de acces unde avea loc verificare biletelor.

După ce nu au reuşit nici în primele 15 minute să intre la meci, fanii au început să scandeze împotriva Federaţiei Române de fotbal, informează Digisport.

România - Armenia, suporteri/Sursa foto: Digisport
România – Armenia, suporteri/Sursa foto: Digisport

Citeşte şi EXCLUSIV | TREI NUME PROPUSE PENTRU VIITORUL FOTBALULUI ROMÂNESC: „SUNT JUCĂTORI PE CARE TREBUIE SĂ ÎI ȚII CONCENTRAȚI”