Seară cu goluri multe în UCL! Primele patru echipe calificate în optimi

Articol de Razvan Panaitescu - Publicat miercuri, 25 noiembrie 2020, ora 01:38,
dinamo kiev barcelona

Primele meciuri din etapa a patra a grupelor UEFA Champions League au adus şi primele patru echipe calificate în optimile de finală ale competiţiei.

26 de goluri s-au înscris în cele opt partide disputate marţi seară în UEFA Champions League.

În Grupa E, Sevilla s-a impus cu 2-1 pe terenul ruşilor de la Krasnodar. Cu acelaşi rezultat a câştigat şi Chelsea în deplasare la Rennes. Cele două echipe învingătoare au adunat câte 10 puncte şi şi-au asigurat prezenţa în optimi.

În Grupa F, Dortmund a învins Club Brugge cu 3-0. Norvegianul Haaland a reuşit o dublă şi este jucătorul care ajunge cel mai repede la 15 goluri marcate în istoria competiţiei. Lazio a învins Zenit cu 3-1.

În Grupa G, Dinamo Kiev a pierdut la scor cu Barcelona. Catalanii s-au impus cu 4-0 după o primă repriză albă cu echipa lui Mircea Lucescu. Ferencvaros a fost aproape de o surpriză la Torino. Juventus s-a impus cu 2-1 după un gol înscris de Morata în minutul 92. Ronaldo marcase primul gol al italienilor. Portughezul a ajuns la 131 de goluri marcate în competiţie. Barcelona şi Juventus sunt în optimi, în timp ce Dinamo Kiev şi Ferencvaros, cu câte un punct, vor continua duelul pentru poziţia a treia.

Manchester United a învins Basaksehir cu 4-1 şi este lider în Grupa H, cu nouă puncte. În aceeaşi grupă, PSG a învins Leipzig cu 1-0, după un gol marcat de Neymar, din penalty. PSG şi Leipzig continuă cursa pentru optimi, ambele cu câte şase puncte.

uefajuventussevillabarcelonadinamo kievgrupeliga campionilorchelsea
SS Lazio v Cagliari Calcio, Serie A, Football, Stadio Olimpico, Rome, Italy – 07 Feb 2021

Răzvan Marin, dorit cu insistență de Olympique Lyon! Francezii au făcut prima ofertă pentru român

Petra Selmeci

Trecutul incredibil al antrenoarei unei finaliste la Roland Garros, scos la iveală