Sepsi, primul succes din 2022! Golul dat cu mâna de Koljic nu a fost suficient pentru CSU Craiova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 28 ianuarie 2022, ora 21:52,
Sepsi – CSU Craiova, sursa foto: Craiova/Facebook

Sepsi s-a impus cu CSU Craiova, scor 3-1, în prologul etapei cu numărul 23 din Liga 1.

Golurile covăsnenilor au fost marcate de Luckassen, în minutul 1, Achahbar, în minutele 54 și 61, iar pentru oaspeți a înscris Koljic, în minutul 8.

Formația pregătită de Cristiano Bergordi a deschis scorul în debutul partidei, dar Koljic a egalat la câteva minute distanță, în urma unui gol marcat cu mâna. Reușita a fost validată de centralul Iulian Călin.

În primul sfert de oră scurs din partea secundă, Achahbar a reușit ”dubla” și a asigurat victoria echipei din Sfântu Gheorghe.

În urma acestui rezultat, Sepsi urcă pe locul al 9-lea, cu 29 de puncte, dupp 23 de etape. De cealaltă parte, CSU Craiova rămâne pe poziția a 5-a, cu 35 de puncte.

Echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – Eder, Aganovic, Ashkovski – Achahbar, Luckassen, Ștefănescu; Rezerve: Gedo, Bojic, A. Dumitrescu, Vașvari, Damașcan, Golofca, Fofana, Bărbuț, Tudorie; Antrenor: Cristiano Bergodi

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu – Al. Crețu, Screciu – Gustavo, Vînă, Ivan – Koljic; Rezerve: Lazar, Vătăjelu, Mitran, Căpățînă, Mateiu, Nistor, Cîmpanu, Baiaram, Markovic; Antrenor: Laurențiu Reghecampf