Simona Halep a aflat cu cine va juca în turul doi de la Australian Open! Când are loc duelul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 18 ianuarie 2022, ora 11:56,
Simona Halep/Sursa foto- Credit Photo Laurent Lairys / DPPI, Profimedia Images

Fostul lider mondial a început cu o victorie Grand Slam-ul de la Melbourne și a izbutit să treacă de Magdalena French, scor 6-4, 6-3, în primul tur!

Simona Halep a obținut accederea în următoarea fază a competiției și va da peste Beatriz Haddad Maia (25 de ani, locul 83 WTA). Sportiva din Brazilia a învins-o astăzi pe Katie Volynets (176 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3, iar acum este gata să își măsoare forțele și cu românca în vârstă de 30 de ani.

Confruntarea de la Australian Open va fi a doua dintre cele două sportive. Duelul precedent a avut loc în 2017, la Wimbledon, iar Simona s-a impus în minimum de seturi, 7-5, 6-3. Acum, Halep și Haddad Maia sunt așteptate să joace joi, 20 ianuarie. Ora disputării meciului urmează să fie comunicată ulterior de către organizatorii turneului.

În cazul în care va trece și de turul secund, Simona Halep are șanse mari să dea peste Emma Răducanu. Câștigătoarea US Open din sezonul trecut va avea însă de trecut un test important și o va întâlni pe americanca Sloane Stephens.