Început de vis pentru Simona Halep în 2022! Sportiva, campioană la Melbourne Summer Set 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 ianuarie 2022, ora 10:09,
Simona Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep (20 WTA) are un început de 2022 de vis. Sportiva a câştigat turneul de simplu de la Melbourne Summer Set 1 după ce s-a impus contra Veronikăi Kudermetova (31 WTA).

UPDATE 10:09: Simona Halep s-a impus fără drept de apel în meciul cu rusoaica Kudermetova. După ce primul set şi-l adjudecase scor 6-1, Simona a câştigat şi actul secund, scor 6-3. Sportiva din România s-a impus în setul doi în 40 de minute. Astfel, după o oră si 15 minute de joc, Simona Halep a devenit campioana turneului Summer Set 1 de la Melbourne.

UPDATE 09:30: Simona Halep este aproape de câştigarea turneului de la Melbourne. Jucătoarea de tenis din România şi-a adjudecat deja primul set în duelul cu Veronika Kudermetova. 6-1 s-a terminat primul act dintre cele două sportive în favoarea Simonei, în doar 35 de minute de joc.

Cu începere de la ora 08:55, cele două jucătoare vor încerca să îşi adjudece primul trofeu din tenis al sezonului. Întâlnirea din finala de la Melbourne va fi al treilea meci direct dintre cele două sportive.

Simona Halep conduce autoritar duelurile. De două ori s-au întâlnit cele două sportive în 2021, iar Halep s-a impus de fiecare dată. Simona a câştigat în ambele jocuri, în două seturi, scor 6-1, 6-3 la Australian Open și 6-1, 7-6 (4) la Moscova.

Citeşte şi Antrenorul Simonei Halep a reacționat după retragerea jucătoarei de tenis: „Este o decizie înțeleaptă”

În finală, Kudermetova este sportiva mult mai bine odihnită. Dacă Simona Halep a trecut în semifinale de chinezoaica Qinwen Zheng, scor 6-3, 6-2, rusoaica nu a mai disputat partida cu Naomi Osaka, care a decis să se retragă din cauza problemelor medicale.

Câştigătoarea trofeului va primi 31.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, în timp ce pierzătoarea se va alege cu un cec de 18.037 de dolari şi cu 180 de puncte WTA.

Simona Halep (30 de ani) va urca de pe locul 20 cel puţin pe locul 15 după turneul de categorie WTA 250 Melbourne Summer Set 1.

Dacă va câştiga trofeul, Simona va mai urca o poziţie, până pe locul 14, întrecând-o pe Naomi Osaka. Halep  a acordat un interviula BBC, spunând că obiectivul ei în 2022 este revenirea în Top 10 WTA. Pentru acest lucru, fostul lider WTA mai are de recuperate 700 de puncte. Până la finalul lunii februarie, Halep are de apărat 530 de puncte.

Citeşte şi Simona Halep, gata de prima finală din 2022: „Va crește nivelul! Este pregătită”