Simona Halep părăsește turneul de la Stuttgart! Fostul lider mondial a pierdut în fața lui Sabalenka, în semifinale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 20:45,
Simona Halep, Sursa foto- Profimedia Images

Actualul loc 3 în ierarhia WTA, Simona Halep, a pierdut în fața tenismenei din Belarus cu scorul de 3-6, 2-6!

În urma rezultatului din această seară, tenismena din România a ratat șansa de a juca în ultima fază a competiției contra liderului mondial, australianca Ashleigh Barty.

Partida dintre Halep și Sabalenka a durat puțin peste o oră și a fost controlată în mare parte de sportiva bielorusă. Românca s-a văzut condusă pe toată durata partidei, în timp ce adversara sa a părut inepuizabilă și a reușit să fructifice fiecare minge.

halep
Halep. Foto: Profimedia

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Stuttgart după ce a învins-o, aseară, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu scorul de 6-1, 6-4. De partea cealaltă,  Aryna Sabalenka a obținut accederea în penultima fază a întrecerii din Germania după ce a a învins-o pe estoniana Anett Kontaveit cu 7-5, 4-6, 6-1.

Înainte de această partidă, Simona Halep conducea cu 3-1 la meciurile directe în fața lui Sabalenka. Sportiva din Belarus s-a impus în 2020, în sferturi la Adelaide, cu 6-4, 6-2, în timp ce românca a câştigat în 2018, în sferturi la Shenzhen, cu 6-2, 6-2, în semifinalele de la Cincinnati, tot în 2018, cu 6-3, 6-4, şi anul trecut în sferturi la Dubai, cu 3-6, 6-2, 6-2.

Turneul WTA 500 de la Stuttgart a fost primul disputat pe zgură în acest sezon pentru Simona Halep. Fostul lider mondial urmează să participe pe aceeași suprafață de joc competițiile de la Madrid, Roma şi Roland Garros.