Simona Halep, victorie fără drept de apel la Australian Open! Românca se califică în turul trei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 20 ianuarie 2022, ora 14:43,
Simona Halep, sursa foto- Profimedia Images

Sportiva din România a trecut de Beatriz Haddad Maia (25 de ani, locul 83 WTA) în turul secund al turneului Australian Open 2022, scor 6-2, 6-0!

UPDATE: Simona Halep bifează astfel a doua sa victorie de la Melbourne și merge în următoarea fază a competiției, acolo unde o va întâlni pe Danka Kovinic (27 ani, 98 WTA). Fostul lider mondial nu a avut emoții în duelul de astăzi și a reușit să își învingă adversara după o oră și 10 minute.

Știrea inițială

Simona Halep este pe val în aceste momente, iar triumful de la Melbourne Summer Set 1 este primul semn al revenirii de formă a fostului lider mondial. Mai mult de atât, românca este încrezătoare în propriile forțe și a anunțat că se simte pregătită din toate punctele de vedere, iar prima sa evoluție de la Australian Open a ilustrat cel mai bine acest lucru.

Acum, Simona se luptă pentru un loc în turul trei al întrecerii, acolo unde va da peste Danka Kovinic (27 ani, 98 WTA), care a trecut în urmă cu puțin timp de Emma Răducanu.

Până atunci însă, Halep mai are de trecut un hop, astfel că își dispută chiar în aceste momente duelul din turul doi cu Beatriz Haddad Maia. Românca a izbutit să se impună în primul set, scor 6-2, la finalul unei prime părți controlate de constănțeanca în vârstă de 30 de ani.