Simona Halep – Veronika Kudermetova, finala Melbourne Summer Set 1. Ora meciului

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 08 ianuarie 2022, ora 10:55,
Simona Halep – Veronika Kudermetova. Foto: Profimedia

Finala turneului Melbourne Summer Set 1 dintre Simona Halep (20 WTA) și Veronika Kudermetova (31 WTA) se va disputa duminică, nu mai devreme de ora 08:00.

Halep s-a calificat în ultimul act al turneului dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani, în urma victoriei obținute  chinezoaicei Qinwen Zheng (19 ani, 126 WTA), scor 6-3, 6-2.

De cealaltă parte, rusoaica Veronika Kudermetova, a beneficiat de retragerea japonezei Naomi Osaka (13 WTA), înaintea semifinalei de sâmbătă.

Halep și Kudermetova (24 ani, 31 WTA) s-au mai întâlnit de două ori, iar românca s-a impus de fiecare dată. Ambele partide s-au desfăşurat în 2021, scor 6-1, 6-1 în turul al treilea la Australian Open şi 6-1, 7-6 (4) în optimi la Moscova. Ele s-au întâlnit de două ori şi la dublu, victoria revenind rusoaicei de fiecare dată.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 18.037 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 31.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Simona Halep. Foto: Profimedia

tenisveronika kudermetovafinalasimona halepMelbourne Summer Set 1.