Simona Halep, victorie după un meci de luptă în primul tur de la Melbourne! Când se va duela cu Gabriela Ruse

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 05 ianuarie 2022, ora 13:24,
Simona Halep- Sursa foto: Profimedia Images

Simona Halep a reușit să debuteze cu o victorie în proba de simplu, în cadrul turneului WTA 250 de la Melbourne, Australia.

Jucătoarea de 30 de ani a învins-o pe Destanee Aiava (316 WTA), scor 6-4, 6-2, pe Rod Laver Arena. Meciul a fost unul de luptă și a durat o oră și 20 de minute.

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap. Halep a început mai bine și a făcut break-ul, dar Aiava a revenit și a preluat conducerea. De fiecare dată când românca egala scorul, australianca reușea să revină în avantaj. Totuși, la scorul de 4-4, Halep a reușit să mai facă un break și să se impună cu 6-4.

În al doilea act al partidei de la Melbourne, constănțeanca a avut din nou un start solid, de data aceasta cu un break și un game. Oponenta ei și-a făcut serviciul, dar românca a refăcut diferența de două puncte. De la scorul de 3-2 în favoarea Simonei Halep, aceasta a avut un parcurs excelent, pentru ca la final să se impună cu 6-2.

Simona Halep. Foto: Profimedia

Astfel, Simona Halep s-a calificat în al doilea tur la Melbourne Summer Set 1, unde o va înfrunta pe Gabriela Ruse (87 WTA), care a trecut de Arina Rodionova, scor 6-3, 6-2. Partida se va juca joi dimineața, în jurul orei 03:30, ora României.