Situația lui Cristiano Ronaldo înaintea finalei Ligii Campionilor. Anunțul lui Zidane

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 08 mai 2018, ora 16:20,
Ronaldo
Ronaldo

Zidane Zidane, antrenorul lui Real Madrid, a anunțat că starul portughez Cristiano Ronaldo va fi apt de joc pentru finala Ligii Campionilor din 26 mai, împotriva lui Liverpool. Atacantul a suferit o entorsă în meciul cu FC Barcelona de duminică.

Cristiano Ronaldo (33 de ani) s-a accidentat în prima repriză a meciului de pe Camp Nou, încheiat cu scorul de 2-2. El a jucat până la pauză, când a fost înlocuit de către Marco Asensio.

Cristiano va lipsi ceva timp, a suferit o mică entorsă. Dar este bine acum, e incredibil că poate să meargă normal după 48 de ore. Asta arată ambiția lui, dorința de juca. Nu a fost depistată o deteriorare a peroneului. Glezna este stabilă. Nu va avea probleme pentru finală, va fi la 150%. Nu știm când se va antrena alături de grup, dar ar fi perfect să-l avem pentru ultimul meci din La Liga„, a spus Zidane, citat de Sky Sports.

Antrenorul ‘galacticilor’ a mai anunțat că Isco și Dani Carvajal vor fi recuperați la timp pentru confruntarea în urma căreia Real Madrid ar putea câștiga cea de-a 12-a Ligă a Campionilor din istorie.

Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator al acestei ediții de Liga Campionilor, cu 15 reușite în 12 partide. În campionat, portughezul a înscris de 25 de ori în 26 de apariții.

finalazinedine zidanereal madridcristiano ronaldoliga campioniloraccidentareronaldo