Șoc pe Arena Națională: FCSB, ținută în șah de FC Hermannstadt! Oaspeții au condus până în minutul 90+2

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 28 august 2022, ora 23:41,
FCSB
FCSB

FCSB a înregistrat a patra remiză în acest sezon al Superligii, terminând la egalitate cu FC Hermannstadt, 2-2, pe Arena Națională, în etapa a 7-a.

FC Hermannstadt a condus de două ori, Endjouma salvând FCSB de la eșec în minutul 90+2

Oaspeții au deschis scorul în minutul 21 prin Butean, iar Dawa a egalat în minutul 34, cu un șut sub transversală, din întoarcere, de la marginea careului mare.

S-a făcut 2-1 pentru FC Hermannstadt în minutul 65, când Paraschiv a reluat cu capul, tot sub transversală, mingea venită din corner.

Scorul final a fost stabilit de Endjouma, în minutul 90+2. Acesta a primit o pasă lungă de la Dawa, l-a depășit pe Byeatn din preluare, dupoă care a șutat pe jos la colțul lung.

Meciul a început cu un protest al oaspeților. Jucătorii antrenați de Marius Măldărășanu nu s-au mișcat timp de 20 de secunde după fluierul de început al arbitrului Horațiu Feșnic. În semn de solidaritate, fotbaliștii de la FCSB, care avuseseră prima lovitură, au pasat de la unul la altul.

Acest protest vine pe fondul problemelor financiare existente la echipa sibiană. Nou promovată pe prima scenă, echipa nu a pierdut niciun meci în acest sezon, dar jucătorii nu mai sunt plătiți din luna mai.

Tocmai din acest motiv, Daniel Coman și-a dat demisia din funcția de președinte pe 11 august.