Sorana Cîrstea s-a oprit în Turul 2 la Dubai! Românca a fost trădată de serviciu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 21 februarie 2023, ora 16:17,
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (70 WTA) a fost învinsă de Karolina Muchova (Cehia, 112 WTA) cu 6-4, 7-6 (4) în Turul 2 la Dubai.

Sorana Cîrstea a fost învinsă în Turul 2 la Dubai în 2 ore și 20 de minute

Meciul a durat 2 ore și 20 de minute. Serviciul a fost punctul slab al româncei, ea permițând adversarei să-și procure nu mai puțin de 14 mingi de break. Cîrstea s-a distanțat la 3-1 în setul de debut, iar de la 4-3 nu a mai câștigat niciun game până la final.

Muchova a început partea a doua a confruntării cu break, dar Sorana Cîrstea a câștigat pe serviciul adversarei la 1-2. La 3-3 s-au consemnat alte două break-uri, după care s-a mers cap la cap până la 6-6.

În tie-break, cehoaica a fost mult mai stăpână pe situație, conducând autoritar, cu excepția primului punct.

Michova va juca în optimi cu elvețianca Belinda Bencic (9 WTA, cs 8) sau ucraineanca Marta Kostyuk (55 WTA).

La această oră joacă și cealaltă româncă prezentă în Turul 2 la Dubai, Ana Bogdan (75 WTA) a câștigat primul set al meciului cu americanca Shelby Rogers (45 WTA) cu 7-6 (3), iar în cel secund conduce cu 4-3 și urmează la serviciu.