Sosirea lui Alexandru Cicâldău la Universitatea Craiova: „Nu a vrut să audă de acest transfer”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 04 ianuarie 2024, ora 18:37,
Alexandru Cicâldău
Alexandru Cicâldău

Universitatea Craiova a vrut să-l aducă în iarnă pe Alexandru Cicâldău, dar echipa la care e împrumutat, Konyaspor, s-a opus.

Konyaspor a refuzat să-l lase pe Alexandru Cicâldău la Universitatea Craiova

Patronul Universității Craiova, Mihai Rotaru, a încercat să dea lovitura, aducându-l, sub formă de împrumut, pe Alexandru Cicâldău.

Însă totul a picat în timpul negocierilor cu oficialii echipei turce Konyaspor, la care este împrumutat mijlocașul. „Informația cu Cicâldău ar fi fost adevărată acum trei săptămâni, dar acum nu mai este.

Totuși, trebuia să fie de acord toate cele trei părți: prima era Cicâldău, la care nu erau probleme, cu Galatasaray ne-am înțeles, însă Konya, acolo unde este împrumutat, nu a vrut să audă de acest transfer.

Pentru Cicâldău, Craiova cred că este prima lui casă, chiar dacă a venit de la Farul”, a spus Mihai Rotaru, la emisiunea Liga Digi Sport.

Cicâldău a jucat 129 de meciuri Universitatea Craiova între 2018 și 2021, marcând 33 de goluri. Ulterior a ajuns la Galatasaray, de care aparține până în 2026.

În sezonul trecut, internaționalul român a fost împrumutat la Ittihad Kalba din Emiratele Arabe, iar până în iunie 2024 joacă la Konyaspor.

alexandru cicaldaukonyasporuniversitatea craiova