Superliga – play-off: Farul – FCSB 0-1 şi bucureştenii se distanţează în clasament

Articol de Dan Istratie - Publicat duminică, 31 martie 2024, ora 22:01,
superliga
superliga

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, în etapa a doua din play-off-ul Superligii.

Fundaşul bucureştenilor Vlad Chiricheş a revenit pe teren după o absenţă de şapte luni. Ultimul său meci a fost jucat la 28 august 2023, în deplasare, la Arad, cu UTA. Prima repriză nu s-a remarcat prin ocazii mari ale vreuneia dintre cele două formaţii, ci prin schimbarea lui Radaslavescu, după nici o jumătate de oră de joc. În repriza secundă, Ngezana s-a accidentat şi a fost aproape de autogol în minutul 57, cînd a deviat o centrare, iar Târnovanu a scos in extremis. Portarul oaspeţilor a mai avut o intervenţie bună în minutul 68, pentru ca două minute mai târziu să se desfăţoare o fază controversată. Octavian Popescu a căzut, arbitrul Marcel Bîrsan a oprit jocul când Florinel Coman trimiktea în plasă, dar arbitrul i-a acordat cartonaş galben lui Octavian Popescu, pentru simulare. Oaspeţii au înscris în minutul 81, când Florinel Coman a executat un corner şi Adrian Şut a deschis scorul.

În clasament, FCSB are 38 de puncte, cu şapte peste ocupanta locului secund, Universitatea Craiova. Farul este pe locul 5, cu 25 de puncte.

FARUL: Buzbuchi – Larie, Diogo Queiros (Nedelcu 84), Gustavo Marins (Kiki 76) – M. Popescu, Cr. Ganea, Grameni, Dussaut – R. Deaconu (Grigoryan 52), L. Munteanu (Budescu 84), I. Cojocaru (Rivaldinho 84). ANTRENOR: Gică Hagi.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu (Antwi 46), Ngezana (Dawa 57), Chiricheş, Radunovic – Lixandru (Alhassan 78), Ad. Şut, Olaru – Radaslavescu (Oct. Popescu 29), Al. Băluţă (Miculescu 78), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: I. Cojocaru 44, Larie 85, M. Popescu 90 / Olaru 13, Oct. Popescu 71, Şut 71, Radunovic 75, Chiricheş 79, Florinel Coman 90+2

Arbitri: Marcel Bîrsan – Adrian Vornicu, Florian Alexandru Vişan – Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Iulian Dima – Iuliana Elena Demetrescu

Observator: Alexandru Deaconu