Surpriză la Dej! Unirea i-a administrat Stelei prima înfrângere din campionat

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 11 septembrie 2021, ora 17:24,
STEAUA
STEAUA

Unirea Dej a învins-o pe Steaua, scor 2-1, sâmbătă după-amiază, într-un meci din cadrul etapei a șasea a Ligii a 2-a. Astfel, jucătorii pregătiți de Daniel Oprița au suferit prima înfrângere din campionat.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 11. Buhăescu a marcat cu latul, din 7 metri, sub transversală, după o recentrare a lui Beța.

Steaua a evoluat în inferioritate numerică din minutul 30. Bărbulescu a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault făcut asupra lui Manole, din postura de ultim apărător.

Gazdele au început tare repriza secundă, iar la două minute de la reluare, Pop a trimis cu capul, iar mingea a aterizat pe plasa porții.

Unirea Dej a restabilit egalitatea în minutul 52. Roș a centrat în careu, din lovitură liberă, iar Burdeț l-a învins pe portarul roș-albaștrilor.

Gazdele au dat lovitura în minutul 71. Manole l-a învins pe portarul Bălbărău, cu o lovitură de cap. Unirea Dej s-a impus cu 2-1 și a urcat pe locul 10, cu 8 puncte. De cealaltă parte, Steaua a coborât pe locul secund, cu 13 puncte. Lider este Concordia Chiajna, cu 16 puncte.