Tadej Pogacar va participa în premieră la Turul Elveției

Articol de Gabriel Ion - Publicat marți, 16 iunie 2026, ora 22:30,
Tadej Pogacar
Tadej Pogacar

Slovenul Tadej Pogacar va concura pentru prima dată în Turul ciclist al Elveției începând, cu dublul obiectiv de a adăuga cursa pe etapa elvețiană la colecția sa și de a-și definitiva pregătirea pentru Turul Franței.

El a câștigat în Elveția titlul mondial în 2024 și Turul Romandiei la începutul lunii mai

Slovenul speră să-și completeze pregătirea cu prilejul acestui eveniment, una dintre cele mai prestigioase șapte curse de o săptămână.

Criterium du Dauphine (în prezent Turul Auvergne-Rhone-Alpi), Paris-Nisa, Turul Cataloniei, Tirreno-Adriatico și Turul Romandiei sunt deja în colecția liderului UAE Team Emirates.

Dacă va câștiga duminică la Villars-sur-Ollon, cvadruplul câștigător al Turului Franței ar mai avea nevoie doar de Turul Țării Bascilor, la care nu a mai participat din 2021, pentru a completa ‘Big Seven’.

Pogacar are o predilecție pentru Elveția, unde a devenit campion mondial în 2024 după o evadare excepțională de 100 de kilometri, înainte de a câștiga Turul Romandiei la începutul lunii mai cu patru victorii de etapă.

”Am avut o perioadă bună de antrenament la altitudine”, a subliniat el. ”Antrenamentul a mers foarte bine, atât personal, cât și pentru echipă, și mă simt puternic și motivat în timp ce mă pregătesc să încep Turul Elveției. Faptul că este prima mea participare o face și mai interesantă”.

Turul Elveției ar trebui să-i permită să facă ultimele ajustări în timpul cursei înainte de o etapă de antrenament la mare altitudine la Isola 2000, unde rutierul sloven este un participant obișnuit.

Faptul că această a 89-a ediție a fost scurtată de la opt la cinci zile pentru a asigura viitorul financiar al evenimentului nu este cu siguranță nedorit pentru el, având în vedere frecventele sale episoade de oboseală față de cursele pe etape și obligațiile aferente.

Pogacar va fi înconjurat de o parte din echipa care îl va însoți în Turul Franței, cu Felix Grossschartner, Brandon McNulty, Jhonatan Narvaez, Domen Novak, Nils Politt și Tim Wellens.

Înfruntându-i pe cei mai buni cicliști precum Richard Carapaz, Antonio Tiberi, Lenny Martinez sau Primoz Roglic, el va fi evident marele favorit miercuri, la startul din Sondrio, Italia, pentru a aduce un al treilea Tur al Elveției consecutiv echipei din Emirate, după Adam Yates în 2024 și Joao Almeida anul trecut.