Tătărușanu, lăudat după debutul de la AC Milan, în actualul sezon: „Suntem fericiți că a fost pregătit”. Nota primită

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 octombrie 2021, ora 16:51,
Ciprian Tătărușanu, sursa foto: Profimedia Images

Ciprian Tătărușanu a debutat în poarta celor de la AC Milan în acest sezon, în victoria echipei sale contra celor de la Hellas Verona, scor 3-2, în etapa a opta din Serie A.

Desfășurarea meciului de pe San Siro a fost departe de orice anticipație. Veronezii au condus cu 2-0 după 25 de minute, prin golurile lui Caprari și Barak, penalty. Scorul s-a menținut până la pauza.

În partea secundă, ”diavolii” milanezi au revenit în joc. Mai întâi Giroud, cu o lovitură de cap, după o oră de joc. Kessie, din penalty, și un autogol al lui Gunter, au săvârșit o întoarce ed scor magistrală a formației pregătite de Stefano Pioli. Pe final, Ibrahimovic putea marca și el.

Deși a încasat două goluri, la primul meci din acest sezon, antrenorul gigantului italian a avut cuvinte de apreciere pentru Ciprian Tătărușanu. Pioli a apelat la serviicile portarului român din cauza accidentării titularului Mike Maignan, care va absenta circa zece săptămâni.

„Nimeni nu a avut vreodată îndoieli cu privire la calitatea, seriozitatea și profesionalismul său. Nu este ușor să stai pe bancă și să nu joci niciodată. El a fost întotdeauna de mare ajutor, apreciat de mine și de toată lumea. Suntem fericiți că a fost pregătit”, a spus Stefano Pioli la finalul meciului.

Și presa din Italia a remarcat atitudinea portarului român, pe care l-a notat cu 6.

”Nu e plăcut la vedere, dar este eficient: obişnuiţi-vă cu asta, a demonstrat că e un portar mai degrabă de substanţă, decât de stil”, a scris Gazzetta dello Sport, despre evoluția românului.

Corriere della Serra i-a acordat aceeaşi notă: ”Nu mai jucase din ianuarie – nu arată deloc rău”.

”Curajos debut în acest sezon. Putea face prea puţin la primul gol, al lui Caprari. La penalty-ul lui Barak a ghicit colţul, dar mingea a fost trimisă bine. În a doua repriză a încercat să-l copieze pe Maignan, să construiască cu mingea la firul ierbii, şi nu a greşit. La final, o paradă miraculoasă la şutul lui Barak”, au scris milanezii.

„Tătărușanu a avut toți ochii îndreptați asupra lui, dar a răspuns bine și în primele minute a salvat la șutul lui Ilic. Sârbul a tras în diagonală, dar românul a pus decisiv piciorul stâng.

A fost aproape să intervină la golurile marcate de Caprari și Barak din penalty. Nu are nicio vină la golurile încasate. Și-a salvat echipa în trei rânduri”, au scris și cei de la tuttomercatoweb.com, care i-a acordat nota 6,5.