Turcia, pământ românesc! Presa, plecăciune pentru Moruțan, Cicâldău și Maxim

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 05 octombrie 2021, ora 12:05,
Moruțan și Cicâldău, sursa foto: Twitter

Românii au avut o etapă foarte bună în weekendul ce tocmai a trecut în campionatul Turciei, iar presa nu a întârziat cu reacțiile.

Olimpiu Moruțan, Alexandru Cicâldău, Alexandru Maxim și Silviu Lung Jr. s-au numărat printre remarcații mass-media din ”Țara Semilunei”.

Fostul mijlocaș de la FCSB a fost numit „eroul revenirii lui Galatasaray”, după ce a marcat golul victoriei cu Rizespor, 3-2, în minutul 101, fiind introdus în minutul 91.

De partea cealaltă, colegul Alexandru Cicâldău nu a fost nici el scăpat din vederile jurnaliștilor turci. „Locotenentul din teren al lui Terim a jucat simplu, dar eficient în meciul cu Rizespor, fiind un jucător la mijlocul terenului, care nu iese de multe ori în evidență, dar foarte important în așezarea tactică gândită de antrenorul formației de pe Cim Bom. Datorită acestei caracteristici, Cicâldău a devenit „arhitectul secret al victoriilor”.

Alexandru Maxim a impresionat și „a generat aplauze” în meciul celor de la Gaziantep cu Altay, scor 4-1, fiind autor a două goluri, venite după problemele medicale avute în startul sezonului.

Alex Maxim, sursa foto: Twiiter

Silviu Lung Jr., portarul de la Kayserispor, a încasat două goluri în meciul cu Trabzonspor, încheiat 1-2, dar a  „salvat echipa de la cinci faze periculoase de gol, diminuând proporțiile scorului”, a notat presa turcă.