U-BT Cluj-Napoca a preluat conducerea în finala Ligii Naţionale! Campioana este la o victorie de un nou titlu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 25 mai 2023, ora 21:30,
CSM CSU Oradea – U-BT Cluj-Napoca 62-81

Echipa masculină de baschet U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, deţinătoarea titlului, este la o victorie de apărarea trofeului.

U-BT Cluj-Napoca conduce CSM CSU Oradea cu 3-2 în finala Ligii Naţionale

Formația ardeleană a învins CSM CSU Oradea, în deplasare, cu 81-62 (38-29), în al cincilea meci al finalei Ligii Naţionale de baschet masculin.

“U” a preluat pentru prima dată conducerea în finală, la general, 3-2, şi mai are nevoie de o victorie pentru a câştiga un nou titlu, al optulea şi al treilea consecutiv.

Clujenii aveau doar şase puncte avans înaintea ultimului sfert (60-54), dar au dominat categoric ultimele zece minute.

CSM CSU Oradea, cea mai bună echipă din sezonul regulat, a câştigat primele două meciuri ale finalei, pe teren propriu, cu 79-73 şi 93-83, apoi “U” s-a impus la Cluj-Napoca, 80-70 şi 86-80.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din şapte partide, următoarea, a şasea, fiind programată pe 28 mai, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Dacă va fi cazul, meciul decisiv are loc pe 31 mai, la Oradea Arena.