Ucraina va fi adversara României la EURO 2024! A întors scorul și în meciul cu Islanda

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 27 martie 2024, ora 08:56,
Ucraina – Islanda 2-1

Naționala de fotbal a Ucrainei va fi adversara României în Grupa E la EURO 2024, după ce a învins Islanda cu 2-1.

Ucraina va debuta la CE 2024 pe 17 iunie, împotriva României

Partida a avut loc la Wroclaw, în Polonia, și a contat pentru finala play-off-ului din Nations League, pe Ruta B.

Islandezii au deschis scorul prin Albert Gudmundsson (30), dar Ucraina a reuşit să întoarcă scorul în repriza secundă, prin golurile înscrise de Viktor Ţîgankov (54) şi Mihailo Mudrik (84).

În semifinale, Ucraina a învins Bosnia-Herţegovina cu 2-1, la Zenica, după un final incredibil. Gazdele au deschis scorul prin autogolul lui Mikola Matvienko (57), care a deviat centrarea lui Dedic.

Ucraina a crezut în şansa ei şi a reuşit să întoarcă scorul pe final. Roman Iaremciuk a egalat (85) la doar patru minute de la intrarea pe teren, iar Artem Dovbik a marcat golul victoriei (88), din centrarea aceluiaşi Iaremciuk.

Turneul final al Campionatului European din Germania are loc între 14 iunie și 14 iuliie, iar programul complet al meciurilor din Grupa E este următorul:

Belgia – Slovacia (meciul 9), pe 17 iunie, de la 18:00, pe Waldstadion din Frankfurt

România – Ucraina (meciul 10), pe 17 iunie, de la 15:00, pe Allianz Arena, Munchen

Slovacia – Ucraina (meciul 21), pe 21 iunie, de la 15:00, pe Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf

Belgia – România (meciul 22), pe 22 iunie, de la 21:00, pe RheinEnergieStadion, Koln

Slovacia – România (meciul 33), pe 26 iunie, de la 18:00, pe Waldstadion, Frankfurt

Ucraina – Belgia (meciul 34), pe 26 iunie, de la 18:00, pe MHPArena, Stuttgart