UEFA a deschis o anchetă după scandările pro-Putin ale fanilor lui Fenerbahce! Anunțul forului continental

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 28 iulie 2022, ora 22:23,
După ce a deschis scorul în meciul de la Istanbul, Vitaliy Buyalskyi s-a bucurat către galeria echipei gazdă, imitând zborul unui vultur, simbolul echipei rivale Beșiktaș

Uniunea Europeană de Fotbal a luat atitudine după ce unii fani ai lui Fenerbahce au scandat numele lui Vladimir Putin la meciul cu Dinamo Kiev din Champions League.

Un inspector de etică și disciplină UEFA va desfășura o investigație disciplinară

Formația ucraineană, antrenată de Mircea Lucescu, s-a impus cu 2-1, după prelungiri și s-a calificat în Turul 3 preliminar al Champions League.

Primul gol al meciului a fost marcat de Vitaliy Buyalskyi, de la Dinamo Kiev, în minutul 57. Acesta s-a bucurat către galeria echipei gazdă, imitând zborul unui vultur, simbolul echipei rivale Beșiktaș.

Suporterii lui Fenerbahce „au luat foc” și au început să scandeze numele lui Vladimir Putin. Ca urmare, UEFA s-a sesizat și a deschis o acnhetă, informează mirror.co.uk.

În conformitate cu articolul 31(4) din Regulamentul de disciplină UEFA, un inspector de etică și disciplină UEFA va desfășura o investigație disciplinară cu privire la presupusa purtare greșită a suporterilor Fenerbahce (…)”, arată UEFA într-un comunicat.

Ambasadorul Ucrainei în Turcia a luat atitudine: „Sunt cuvinte care susţin un asasin

Vasyl Bodnar, ambasadorul Ucrainei în Turcia, a condamnat scandările suporterilor turci în favoarea şefului statului rus Vladimir Putin la meciul dintre Fenerbahce şi Dinamo Kiev.

Fotbalul este un joc corect. Dinamo Kiev a fost mai puternică ieri seară. Este foarte trist să auzi din partea suporterilor lui Fenerbahce cuvinte care susţin un asasin şi un agresor care bombardează ţara noastră”, a reacţionat ambasadorul pe Twitter, într-un mesaj scris în limba turcă.

Sunt recunoscător poporului prieten turc pentru susţinerea Ucrainei şi reacţia la aceste comentarii nepotrivite ale unor suporteri”, a adăugat politicianul.

Mircea Lucescu nu a participat la conferinţa de presă de după meci. „Totul a funcţionat conform planurilor şi am câştigat. Dar nu am luat în calcul suporterii. Nu mă aşteptam la asemenea sloganuri. Ce păcat”, a reacţionat el într-un interviu televizat.

Mi-e ruşine pentru aceşti suporteri ai lui Fenerbahce. Să le fie ruşine! Dinamo Kiev dorea victoria pentru a o dedica soldaţilor care apără ţara. Îi felicit!”, a scris pe Twitter jurnalistul turc Cengiz Candar.

Oficialii lui Fenerbahce dau vina pe mișcările exagerate ale unor jucători ai echipei adverse

Diriguitorii clubului din Istanbul au găsit o explicație incredibilă vizavi de atitudinea fanilor. „În meciul cu Dinamo Kiev disputat pe terenul nostru în turul doi preliminar al UEFA Champions League, după golul adversarilor, s-a auzit ceva dintr-o porțiune din tribune.

În minutul 58 al meciului de ieri, mișcările exagerate ale unor jucători ai echipei adverse, în special portarii de rezervă care au mai jucat la o echipă din Turcia în trecut, au făcut ca unele părți ale tribunei să reacționeze, dar a durat doar 20 de secunde într-un meci de 120 de minute.

Oricare ar fi motivul, noi nu acceptăm reacția care a apărut într-unele dintre zonele stadionului nostru. Nu este o abordare corectă și echitabilă să atribuim acest discurs, care nu reprezintă niciodată poziția și valorile clubului nostru, tuturor suporterilor noștri.

Cu ocazia acestui incident, Fenerbahce reamintește încă o dată publicului poziția clubului, aceea că sportul și politica ar trebui să fie întotdeauna separate”, se arată în comunicatul celor de la Fenerbahce, prezentat pe site-ul oficial.