Un internațional român face bilanțul unui sezon excelent: „Sunt mulţumit, am fost la un nivel foarte bun”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat joi, 12 mai 2022, ora 10:39,
Andrei Rațiu
Andrei Rațiu

Andrei Raţiu, românul crescut la academia celor de la Villareal a vorbit despre situaţia lui la Huesca şi despre meciurile următoare ale echipei naţionale. „Sunt mulţumit, am fost la un nivel foarte bun”, a declarat fundașul.

Andrei Rațiu se simte ca acasă în Spania

Andrei Rațiu s-a născut la Aiud, pe 20 iunie 1998, dar nu a jucat niciun meci în campionatul României. El a ajuns la Academia lui Villareal în 2010. După 6 ani a jucat la echipa a treia a clubului, iar în 2017 a fost trecut la Villareal B.

În sezonul 2020/201 a fost împrumutat la olandezii de la Den Haag, după care a fost transferat de Huesca. „Mă simt ca acasă în Spania, sunt de aproape 20 de ani aici. Sunt fericit aici. Mai am doi ani de contract aici.

În plus, mai avem trei partide de campionat şi încercăm să obţinem maximum. Pe plan personal, vreau să termin sezonul cu bine şi să mă pregătesc pentru Nations League”, a declarat jucătorul într-un interviu intermediat de La Liga.

Andrei Rațiu visează la o calificare la Campionatul European

Andrei Rațiu s-a referit și la situația de la naționala României. „Anul trecut a fost foarte bun pentru mine, am fost la Jocurile Olimpice, apoi am continuat la echipa naţională. Sunt mulţumit, am fost la un nivel foarte bun şi sper să o ţin tot aşa mulţi ani.

Am fost aproape de o calificare la Campionatul Mondial. Acum avem o oportunitate bună să ajungem la Campionatul European. Avem un grup bun şi vom lupta pentru calificare, pentru că nu ne-am mai calificat de mulţi ani la un turneu final.

Va fi foarte greu să facem faţă în cele patru meciuri din Liga Naţiunilor, mai ales din punct de vedere mental, dar şi fizic.

Cred că nu trebuie să ne gândim la rivali în grupă, ci să avem încredere în noi înşine şi să facem tot ce trebuie, să ne pregătim bine şi să reuşim”, a mai declarat fundașul.

Ifolii lui Andrei Rațiu au fost Ronaldinho și Dani Alves

Fundașul român consideră că atuul lui este condiția fizică. „Nivelul din liga a doua spaniolă este foarte ridicat. Este un joc fizic, tehnic şi trebuie să concurezi mereu la cel mai înalt nivel.

Cred că am progresat mult în acest sezon. Vreau să dau maximum pentru echipă, dacă antrenorul va miza pe mine.

Cred că atuul meu este condiţia mea fizică, dar cred că şi partea mentală. E important să evit greşelile şi să continui să fiu tenace în continuare. Când eram mic, am jucat ca extremă, eram mai ofensiv. Idolii mei au fost Ronaldinho şi Dani Alves.

Întotdeauna mi-a plăcut să joc mai mult în faţă decât în spate, pe postul de fundaş dreapta”, a spus Raţiu, citat de Orange Sport.

huescaandrei ratiu