Victorie mare pentru naționala U19 a României! A învins Germania în turul de elită al CE

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 23 martie 2024, ora 19:09,
România U19 – Germania U19 3-2

Echipa U19 României a învins Germania cu 3-2 (2-1), la Vrbovec (Croaţia), golul victoriei fiind înscris la ultima fază.

România s-a impus în fața Germaniei la turul de elită al CE

Meciul a contat pentru Grupa a 6-a a turului de elită al Campionatului European de fotbal Under-19 din 2024.

România a deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul nemților cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri.

Avantajul nu a durat decât două minute, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră.

România a intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Alexandru Stan, care a primit o pasă peste apărarea Germaniei de la Patrick Dulcea și l-a învins pe portarul Dennis Seimen.

Germania a egalat din nou, în minutul 62, prin același Pejcinovic. Golul victoriei a venit în minutul 90+4, când Adrian Mazilu a marcat cu o execuție spectaculoasă din afara careului, în vinclul porții.

Selecţionerul Adrian Dulcea i-a folosit pe Răfăilă – Aioanei, Tudose, Bădescu, Borza – Florea, Jalade, Dulcea – Mazilu, Stan (75 – Vescan-Kodor), Pop (63 – Caragea).

Turcia şi Croaţia se înfruntă, tot azi, în cealaltă partidă a grupei. Marţi sunt programate partidele România – Croaţia şi Germania – Turcia, ambele de la ora 15:00.

În prima etapă, Turcia a învins România cu 2-0, iar Croația a trecut de Germania cu 2-1. Ca urmare, Turcia, Croaţia şi România au câte 3 puncte.

La turneul final din Irlanda de Nord (15-28 iulie) ajung câştigătoarele celor şapte grupe de la turul de elită. Selecţionata României a participat la două ediţii ale competiției, în 2011 şi 2022. Întrecerea de anul viitor va fi găzduită de țara noastră.